Повече от половината европейци се лекуват с генерични лекарства
54 на сто от всички граждани на Европейския съюз се лекуват с генерични медикаменти и това има огромен позитивен ефект върху здравните системи и върху достъпа до качествена терапия на отделните индивиди, съобщи новоизбраният президент на EGA – Европейската генерична асоциация, Ник Хагър от Великобритания. На конференция в Брюксел за бъдещето на генеричните и биоподобните лекарства в присъствието на представители на Европейската комисия и Европейския парламент, високопоставени мениджъри от фармацевтичната индустрия, политици, представители на здравни институции и пациентски организации бяха обсъдени основни предизвикателства пред здравните системи на Европа.
Водещите обсъждания по време на конференцията на EGA бяха насочени към теми, свързани с пазара, производството и нарастващите разходи за здравеопазване в условията на икономическа криза. Генеричните и биоподобните лекарствени производители се нуждаят от устойчиви пазари, защото само чрез тях могат да си осигуряват необходимите приходи за инвестиции и разкриване на нови работни места. Евросъюзът би могъл да бъде от полза за генеричната индустрия, като облекчи износа на тези видове медикаменти към трети страни с развиващи се и нововъзникващи пазари.
Що се отнася до правителствата на страните от ЕС, те биха могли да създадат условия за разширяване на употребата на генерични лекарства, като така ще могат по-добре да контролират и управляват разходите за здравеопазване при широк достъп и гарантирано качество на лечението. Генеричните и биоподобните лекарствени производители са признати като една от най-конкурентните индустрии в Европа. Те осигуряват висококачествени лекарства на достъпни цени за милиони европейци.
Освен това благодарение на производството на генерични и биоподобни медикаменти се осигуряват над 150 000 работни места в Европа, а използването им позволява спестявания за здравните системи и пациентите в размер на 35 милиарда евро всяка година. В европейски мащаб генеричните и биоподобните лекарства представляват 54% от общото количество употребявани медикаменти, но разходите за тях възлизат едва на 21% от разходите за лекарства в ЕС.
На фармацевтичната конференция в Брюксел от българска страна присъства Владимир Афенлиев от Софарма, който е член на висшето ръководство – Изпълнителния комитет на Европейската генерична асоциация. Двете асоциации (европейската и българската) се стремят към създаване на регулаторна и пазарна среда в полза на осигуряването на висококачествени и достъпни лекарства за пациентите и към насърчаване на конкуренцията във фармацевтичния сектор. (ЖД)