Причинител на язва и рак се открива и чрез дихателен тест у нас
С доц. д-р Людмила Боянова, д.м.н., Катедра по медицинска микробиология в МУ - София, разговаря Петър Галев
- Доц. Боянова, категорично ли е установена връзката между инфекцията с бактериите хеликобактер пилори и язвите на стомаха и дванадесетопръстника, както и със стомашния рак?
- Да, твърдо мога да кажа, че хеликобактер пилори е доказан причинител на сериозни заболявания. Това са хроничен гастрит, дуоденит, язва на стомаха и на дванадесетопръстника. Този микроорганизъм се свързва и с възникването на рак на стомаха, както и с един вид лимфом – злокачествен тумор на стомаха.
- В България разпространена ли е тази инфекция?
- Статистиката е доста тревожна. При изследвания на хора без стомашни оплаквания преди 15 години открихме, че над 82 на сто от тях са заразени с хеликобактер пилори, а най-новите ни изследвания показаха с около 10 процента по-малко хора, които са инфектирани. Въпреки че съществува намаление на инфекцията, то е доста бавно и не ни успокоява. Процентът на заразените в България е доста висок, особено ако го сравним с други държави.
- Защо не всички заразени хора развиват някакви симптоми?
- Това се дължи на сложните взаимоотношения между три страни - болестотворния микроорганизъм, конкретния човешки организъм и околната среда. Хеликобактер пилори са едни от най-разпространените бактерии, но една част от тях са по-болестотворни и предизвикват заболяване във всеки пети заразен човек. Но е важно състоянието на гостоприемника – напр. дали при дадения човек има предразполагащи генетични фактори. А околната среда влияе чрез храненето - приемът на много солена храна или богата на нитрати подпомага развитието на заболяванията, причинени от инфекцията.
- Как става заразяването?
- Най-често това се случва в рамките на семейството по време на детството. За инфектиране по принцип е необходим по-продължителен и най-вече тесен контакт. Децата обикновено се заразяват в първите си години. Това може да стане чрез предаване на микроорганизма чрез слюнка от майката, когато тя целува детето, опитва храната му и т.н. Наблюдава се предаване и между братя и сестри в ранната възраст. Има и фекално-орален път, т.е. чрез замърсени ръце и предмети, както става и предаването на редица други заразни болести, като хепатит А. Все още е в стадий на усилени проучвания възможността за заразяване чрез вода или храна.
- Препоръчвате ли всеки, който има хронични оплаквания, свързани с киселини и болки в горната част на корема, да си направи тест за тези бактерии?
- Такова изследване е много полезно. Защото, ако се установи наличие на тази инфекция, за нея има специфично лечение, което води да пълно излекуване. А приемът само на симптоматични лекарства, които потискат киселинността, облекчава временно, но не отстранява причината за заболяването.
- Как се установява заразата с хеликобактер пилори?
- Има няколко метода. Инвазивните методи включват взимане на проби от стомашната лигавица при гастроскопия. Тези методи са полезни, защото могат да разкрият язва или други промени в стомаха, или да покажат чувствителността на бактериите към антибиотици. Но има известен риск да се попадне на зона в стомаха, в която няма бактерии, а всъщност други зони да са инфектирани. Все още у нас се правят серологични изследвания на кръвния серум, което вече се избягва по света. Защото показва не дали има инфекция в момента на изследването, а принципно дали някога организмът се е срещал с хеликобактер пилори. Сравнително по-добър метод е изследването на фецес (изпражнения), но от неинвазивните тестове безусловно най-добри резултати и при възрастни, и при деца дава урейният дихателен тест. Той отразява както настоящата инфекция, така и реакцията на всички бактерии в стомаха като цяло, а не на единични проби както с всички останали тестове. Затова е най-точен от неинвазивните изследвания. Има над 93 процента чувствителност. Предимство на този метод е и възможността след проведено лечение бързо да се установи резултатът – 1 месец след края на лечебния курс, докато някои серологични тестове изискват 6 месеца.
- Къде може да се направи такъв тест?
- В анаеробната лаборатория по микробиология на Медицинския университет в София на ул. „Здраве” 2, на ъгъла с бул. „Пенчо Славейков”. Пациентът не трябва да е взимал антибиотици най-малко 1 месец, както и две седмици да не е пил инхибитори на протонната помпа (напр. нексиум, лансул, париет и сопрал). Тези вещества могат да потиснат бактериите и да дадат фалшиви резултати от теста. По отношение на Н-2 блокерите (напр. симетидин, фамотидин и ранитидин) те трябва да се спрат само един ден преди изследването. Човек трябва да дойде за дихателния тест сутринта, без да се е хранил и да е пушил, желателно е да не е пил и вода. Тестът дава резултат след около 40 минути.
- Как се прави самото изследване?
- Първо пациентът поема и издишва силно въздушна струя в специален плик. След това изпива чаша с разтвор на 13-въглеродна урея и лимонена киселина. Тези вещества са напълно безвредни. Няма противопоказания. След 30 минути се взима втора проба издишан въздух и апаратът отчита дали има рязко повишение на 13-въглеродния двуокис във втората спрямо първата проба. Такова повишение се получава от мощното разграждане на уреята от хеликобактер пилори. Тестът е щадящ и лесноизпълним за пациента, включително за децата, затова Медицинският университет в София го внедрява в своята практика.