Пролетна умора - хормони, храна и други причини
Д-р Кирил СВИЛЕНОВ

Много хора усещат по-осезаемо смяната на сезоните, особено от зима към пролет. От март до май изпитват пролетна умора – липса на енергия, потиснато настроение, податливост към инфекции.
Има различни причини за това да изпитваме пролетна умора. На първо място настъпват промени в хормоналния баланс. През зимния период тялото произвежда повече мелатонин, хормона на съня. Серотонинът, известен като хормонът на щастието, пък е по-малко в студените месеци. Нужно е време на организма да се адаптира към промяната, която настъпва след отминаването на зимата.
Ще отбележа и недостига на витамини и минерали, тъй като през зимата няма толкова свежи плодове и зеленчуци. Разбира се, нашият народ традиционно използва консервирани и това помага донякъде, но не може напълно да запълни дефицита на витамини, особено витамин D, B12, витамин C, както и някои минерали, желязо и магнезий.
Влияят и други неща. Настъпват чисто метеорологично промени в атмосферното налягане, температурата, което изисква адаптация на биологичния часовник. Преминаването към лятно часово време води до промени в циркадния ритъм. Така се натрупват фактори, които може да причинят чувство на изтощение и липса на енергия.
Болести, които може да имитират пролетна умора
Има заболявания, които протичат с отпадналост. Това може да е всяка вирусна или друга инфекция. Отличават се по това, че често са съпроводени с температура, главоболие и като цяло симптомите на вирусно заболяване са доста изразени.
Други състояния, които са по-скоро хронични, като заболяванията с ниско желязо, различен тип анемии, както и някои авитаминози, могат да наподобяват пролетна умора. Депресиите също може да имитират други заболявания.
Има съвети, които помагат и работят срещу пролетна умора.
Четете в моя блог, как да си върнем енергията и да преминем безпроблемно през преходните месеци.
Ако имате нужда от консултация, може да дойдете в един от моите кабинети или да направим дистанционна консултация по Viber - подробности тук.

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.