Ще останем ли без джипита заради проблем със специализациите?
Сериозен проблем със специализациите се очертава за общопрактикуващите лекари, става ясно от думите на доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, пред CredoWeb. Причината е новата Наредба №1, според която обучаващата практика трябва да осигури 880 лв. заплата на специализанта. За практиките на джипитата, които са акредитирани да вършат тази дейност, това е непосилно финансово условие. Според доц. Киров Наредба №1 е неприложима в сегашния й вид. Това се подкрепя и от фактите. През 2014 г. е имало 1300 места за специализации, сега те са едва 170. Зачислените да специализират пък са още по-малко – 15 души. „Дори големи болници се оплакват, че ще им е трудно. Представете си какво се случва с една практика на личен лекар, която е обучителна. Например едно джипи има практика с около 1330-1500 пациенти и трябва да осигури заплата на колегата си, който ще работи при него и ще се обучава в рамките на 3 г. Няма откъде да се осигурят тези средства”, заяви доц. д-р Киров.
Лекарят, който ще учи специализанта, трябва да заделя от времето си, да има желание и знания, за да предаде опита си. По-скоро на него трябва да му се плаща. Такова възнаграждение е предвидено, но то е в размер едва на 30-40 лв. на месец. „Средствата за заплати няма откъде да се извадят специално в общата медицина. Това означава кръст и край на специализацията по обща медицина, ако не се промени наредбата“, заключи той. По думите му изходът е в осигуряването на държавна субсидия, с която да се финансират специализациите на млади джипита според нуждите на системата.
Доц. Киров припомни и друг наболял проблем - професионалната група на личните лекари в страната застарява, а средната им възраст е около 58 години. До преди година около 600 лични лекари от всички 4500 джипита в България нямаха специалност по обща медицина, но законови промени им дават възможност да получат тази квалификация и голяма част от тях са се зачислили. На майската изпитна сесия ще се явят около 180 човека, поясни председателят на НСОПЛБ. „Минимална част от джипитата ще останат без специалност, но тук има и друг фактор, а той е възрастта. Професионалната група е на средна възраст над 58 г. Имаме и колеги, които са на 60-65 г., които мислят за пенсия. Трудно е да специализират”, коментира доц. д-р Киров. Законът позволява на лекарите, които са със специалност „Вътрешни болести“, „Педиатрия“ или „Спешна медицина“, да практикуват обща медицина и няма как да бъдат принудени да специализират.
Министерството на здравеопазването е готово да обсъди с представители на общопрактикуващите лекари промени в Наредба №1 за специализациите, заяви д-р Ваньо Шарков, зам.-министър. От МЗ обявиха финала на проект за финансиране на специализанти с европейски пари на стойност 6,74 млн. лева. Те са покрили таксите за практическо и теоретично обучение на 650 души (603 лекари и 47 зъболекари).
Още новини за здравна политика четете на credoweb.bg