Спасиха мъж с 9 аневризми

Лиляна ФИЛИПОВА

Пациент на 53 г. с 9 аневризми бе спасен след уникална  операция в Националната кардиологична болница. Тя бе направена на 22 януари, но екипът изчака повече от 2 месеца окончателното стабилизиране на болния, преди успешният изход от интервенцията да бъде обявен. Операцията е дело на доц. Добрин Василев, шеф на отделението по инвазивна кардиология. Партнира му известният италиански кардиолог д-р Джанлука Ригатели.

„Болният имаше няколко съдови разширения в малкия таз, в двете бедрени артерии, като най-голямата аневризма бе на илиачните артерии - обясни доц. Василев. - Тя бе нараснала критично и всеки момент имаше опасност да се спука, което в 90% от случаите завършва фатално.”

Обикновено като подстъп към малкия таз се използват бедрените артерии, но заради проблема и при тях в случая това се оказало невъзможно. Стентовете протези били вкарани през артериите на ръцете, което е технически доста по-трудно.   

„За разлика от обикновения стент, който е като една пружина, като една мрежа, стентът протеза е обшит с дакрон, т.е. той е истинска протеза, която възстановява естествените размери на кръвоносния съд и така  нормализира функциите му”, обясни доц. Василев.

 „Обикновено при имплантиране на такива стентове протези се запушват страничните разклонения на главния съд. Ние обаче имплантирахме няколко и успяхме да запазим кръвотока в малкия таз на мъжа”, казва специалистът. Така не само бил решен основният проблем на пациента, но се избегнали съпътстващите травми - той запазил дори нормалната си сексуална функция.

Миналата година същият болен бил опериран от проф. Станкев заради аневризма на аортата - животът му бил буквално спасен, тъй като тогава състоянието му било критично. Сега сложната интервенция била с цел да се предотвратят подобни рискови ситуации. Доц. Василев подготвя публикация в американско научно списание.

Резултатите от контролния скенер, който минал преди дни, били перфектни.  Най-голямата аневризма се била затворила. Имало и  още, но те били много по-лесни за лечение. По принцип оперативното влизане в малкия таз е много тежко за хирурзите и пациентите трудно се възстановяват, като задължително излизат задълго от нормалния си ритъм на живот. При инвазивната процедура, каквато е тази със стентовете протези, пациентът е в съзнание и още на следващия ден може да се прибере вкъщи и да почне да работи, категоричен е доц. Василев.  

Вдигнаха на крака 4 деца със стеснение на аортата

Четири деца между 15 и 17 г. бяха вдигнати на крака след сложна операция в Националната кардиологична болница, извършена от доц. Добрин Василев, шеф на отделението по инвазивна кардиология, и известния италиански специалист д-р Джанлука Ригатели. Пациентите са имали първично или вторично стеснение на аортата, като при двама мястото е било особено критично – на дъгата на аортата.

При едно от децата е направена  невропротекция на мозъка и така е предотвратен инсулт, тъй като  се оказва, че в поставения от кардиолозите филтър се появява малко парченце плака. По принцип използването на невропротекция е спорно между специалистите и в случая ние доказахме, че е удачно, коментира доц. Василев. 

При другото дете поставен преди време стент се бил изместил изключително рисково в аортата и се наложило да се сложи нов. 



 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 52