Тазобедрена става вече може да се сменя и по щадящ метод
Кога и защо се налага смяна на тазобедрена става? Отговор на тези въпроси дава в профила си в CredoWeb доц. Румен Кастелов, ортопед в МВР болница. Тазобедрената става се формира от главата на бедрената кост и ставната ямка на таза (ацетабулум). Тя е основната връзка между костите на долния крайник и скелета на торса и таза. Повърхността на главата на бедрената кост и ацетабулума, където костите влизат в контакт една с друга, е покрита с гладка тъкан, наречена ставен хрущял. Хрущялът, заедно с вещество, наречено синовиална течност, намалява търкането на костите една спрямо друга и ги предпазва от повреждане. Основната причина за заболяванията на тазобедрената става е износването на ставния хрущял, т. нар. коксартроза.
Това износване се възприема като болка, в началото само по време на движение и претоварване на ставата, след това все по-често, а накрая и в покой. Болката се засилва и може да стане постоянна. Това е много бавен процес, който продължава с години. В крайна сметка може да доведе до блокиране (втвърдяване) на тазобедрената става. Най-често хирургично лечение се налага поради развитие на тежка артроза (коксартроза). Успешното хирургично лечение води до драматично облекчаване на болката и подобряване на функцията на тазобедрената става.
Кога и защо се налага тотална подмяна на тазобедрената става? Основните ползи от една успешна смяна на тазобедрената става са, че болката намалява и впоследствие дори изчезва, възстановява се подвижността на ставата. Операцията за смяна на тазобедрената става може да се извърши по различни начини - чрез "конвенционални" оперативни техники или минимално инвазивна хирургия. Вторият метод е щадящ, има предимства: по-малък белег на кожата, по-кратък болничен престой, по-малко загуба на кръв и по-бързо възстановяване. За съжаление не всички пациенти са подходящи за този метод.
Целта на оперативната подмяна на тазобедрена става (ендопротезиране) е да бъдат заменени повредените кости и хрущяли с керамични, метални и пластмасови компоненти. Стъблото обикновено е изработено от сплав – стомана или титан, която гарантира максимална биологична съвместимост. Закрепва се към костта директно или с помощта на костен цимент. Главата на бедрената кост е изработена от керамика или метал. Чашката на протезата, която се закрепя към таза, е направена от сплав или титан, с пореста повърхност, което гарантира добра костна интеграция. В нея се поставя подложка от полиетилен, метал или керамика, което осигурява много дълъг живот на ставата. Чашката може де е изработена и от специален полимер и тогава се закрепва към таза с костен цимент.
Потърсете профила на доц. Кастелов в credoweb.bg