Водещата клиника по неонатология е напълно обновена
Реконструкцията на Клиниката по неонатология в СБАЛАГ „Майчин дом“ продължи повече от една година, през която дейността не беше преустановена. Обновяването на помещенията и апаратурата е струвало над 1 милион лева, осигурени от МЗ и от собствени приходи на болницата. Клиниката по неонатология е най-голямата в страната и разполага с 35 интензивни легла. Но основният й капитал са висококвалифицираните лекари, акушерки, лаборанти, санитари и техници. Всекидневно те спасяват рискови новородени или недоносените с ниско и екстремно ниско тегло.
Според ръководителката на клиниката проф. Боряна Слънчева продължава да е висок процентът на недоносените новородени. В „Майчин дом“ те са около 20 на сто, повече от средното за страната, защото към болницата се насочват много жени с рискова бременност. При новите условия клиниката е напълно съизмерима с аналогичните звена в Западна Европа. Единственото, по което им отстъпва, е броят на медицинския персонал, защото това е една от най-трудните специалности и за нея желаещите в България не са много. Но екипът компенсира това с пълна отдаденост на малките пациенти.
Обновяването на неонатологията на „Майчин дом“ е част от програмата за цялостна реконструкция и преоборудване на болницата, казва директорът проф. Виктор Златков. Вече са ремонтирани родилната зала, операционният блок и реанимацията, изградено е напълно ново спешно приемно отделение. Цялата сграда е съобразена с изискванията за енергийна ефективност.