Здраве

26 Февруари 2013

1808

Животът днес

Записването на час по интернет е сред показателите за добра здравна система

С Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите, разговаря Камен Здравков

- Г-н Таушанов, защо във всички области на живота новите технологии значително облекчиха потребителите, а само здравеопазването остана встрани от този процес?
- Въпреки твърдението, че електронизацията е цел на родното здравеопазване, реално нямаме изградена национална здравноинформационна мрежа. МЗ и НЗОК често разнопосочно си изграждат свои информационни системи. Последен пример в това отношение е създаването на електронна рецепта и от МЗ, и от НЗОК. Единият проект е на стойност 500 000 евро, а другият - 170 000 евро, защото не можело да има единна електронна рецепта. В системата на здравеопазването в последните десетина години са „налети” над 30 млн. и няма яснота в каква степен тези средства са допринесли за изграждането на обща система.

- Смятате ли, че единна електронна система за записване на час при лекар – по специалност и населено място, би улеснила пациентите?
- Електронното записване на час при общопрактикуващ лекар и специалист определено би облекчило пациента. Има такава система в други европейски държави, но тук липсва интерес от страна на лекарите и лечебните заведения, за да направят достъпна такава услуга, която в ЕС се смята като показател за здравна система, гарантираща правата на пациентите.

- От кои недъзи в организацията на здравната ни система пациентите се оплакват най-често при вас?
- Неуредиците в здравната система са многобройни, фундаментални и трудно поправими. Пациентите се оплакват от липсата на ясно разписани задължения на лекарите относно предоставянето на медицинска помощ, липсата на достатъчно направления за изследвания, липсата на реално информирано съгласие в доболничната, специализираната и болничната помощ, на ясно разписани медицински стандарти и алгоритъм на поведение, което води до липсата на възможност за защита на техните права.

В цялата здравна система липсва система за проверка на качеството на предоставените медицински услуги. Няма адекватна система за оценяване и заплащане на труда на лекарите и медицинските сестри и в резултат на това се получава един общ компромис и случаен резултат. Необходима е изцяло нова стратегия за реформа в здравеопазването с поне три основни приоритета: електронно здравеопазване, система за профилактика на социално значими заболявания, своевременна и всеобхватна спешна помощ – с интеграция и сътрудничество между администрация, съсловни и пациентски организации.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 42