Здравословни заместители на захарта?
През изминалата седмица бял свят видя поредният доклад, в който се разглеждат ползите и вредите от изкуствените подсладители. Едно от най-коментираните заключения – дело на професори от Университета в Ливърпул, касае възможността заместителите на захарта да водят до напълняване. Макар да се счита, че смяната на бутилка стандартна кола с нейната диетична версия спестява около 140 калории, фактите говорят друго. Всъщност някои изкуствени подсладители са толкова силни, че възбуждат „сладките рецептори” в човешките черва, а това увеличава капацитета на организма да поглъща повече захар. Макар засега да няма абсолютно категорични доказателства за опасни вреди от подсладителите, много хора предпочитат да не рискуват. Още повече че изкуствените алтернативи на захарта често са сочени като причина за различни заболявания – от безобидно главоболие до рак.
От гледна точка на здравословните ползи медът безспорно е най-добрата алтернатива на бялата захар. В продължение на векове той е бил използван при лечението на стомашни болки и колит. Не са били рядкост и случаите, когато се е прилагал и външно – директно върху открити рани. Тайната на меда се крие в неговите специални антимикробни съставки, които унищожават много от бактериите, атакуващи стомаха. Що се отнася до калориите, има лека уловка, която често подвежда решилите да свалят килограми. В 100 г мед се съдържат 288 калории, докато в същото количество захар – 394. Дотук добре. Натуралният мед обаче е доста гъст и затова една чаена лъжичка обикновено побира около 17 г и осигурява 49 калории. За сравнение: чаена лъжичка захар е само 6 г и съответно – 24 калории.
Един от малкото доказани полезни заместители на захарта, особено за зъбите, е ксилитолът. Това вещество се извлича от естествени източници като бреза и други видове твърда дървесина. Използването на ксилитолови дъвки силно се препоръчва от стоматолозите, тъй като те намаляват кариесния индекс при хората с предразположение към кариес и стимулират отделянето на слюнка.