Зелен коридор за консултация на деца с нарушен слух в ИСУЛ
Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и Националният референтен център по аудиология и нарушения на слуха към болницата обявяват зелен коридор за записване на час за консултация при съмнение за нарушения в слуха в ранна детска възраст.
Целта е да се улесни максимално достъпа на най-малките пациенти и техните родители до компетентна консултация във връзка със слуха на децата.
За кого е предназначен този зелен коридор?
Всички новородени и деца до 3-годишна възраст, за които има съмнения за намален или липсващ слух:
- Данни от неонаталния скрининг при раждането на детето, че детето има проблем със слуха;
- Забавяне в развитието на говора у детето;
- Обективни съмнения на родителите за намаление на слуха;
- Наследствена глухота във фамилията.
Децата ще бъдат консултирани от най-опитните специалисти от Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“: проф. д-р Диана Попова, дмн, началник на центъра за слухови нарушения, доц. д-р Соня Върбанова, дм, един от създателите на модерната аудиологична практика в България, и д-р Иглика Станчева, дм, един от предпочитаните детски УНГ специалисти към клиниката.
При необходимост, децата ще бъдат консултирани за поставяне на слухови импланти с опитните УНГ хирурзи проф. д-р Спирдон Тодоров, дм, началник на Клиниката по УНГ болести, доц. д-р Орлин Стоянов, дм, лекар с дългогодишен опит в отохирургията и патологията на ухото, и доц. д-р Тодор Попов, ндм, който е и ръководител на Катедрата по УНГ болести към МУ – София.
„Центърът по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е референтен за България по отношение на диагностиката и лечението на многообразните и многофакторни заболявания на слуха при малки и големи. Поради огромния поток от болни от София и цялата страна към аудиологичния сектор и клиниката по УНГ болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ генерално, осъзнаваме необходимостта от създаване на обособен канал за информация и записване за консултации за най-малките ни пациенти“. Това обясни доц. д-р Тодор Попов, който е един от инициаторите на зеления коридор. Според него създаването на кохлеарните импланти, които позволяват и на деца, при които напълно липсва слух, да чуват нормално, е едно от най-големите постижения на медицината за последните 30 години.
„Доказано е, че колкото по-рано бива поставен един кохлеарен имплант, толкова по-добри са резултатите от страна на развитие на говор и разбираемост. Това е директно свързано с развитието на централната нервна система на новороденото – тя е програмирана да се развива най-силно през първите години на детето и то под директната стимулация от звуците на външния свят.
Колкото повече се забавя стимулирането ѝ (чрез поставянето на кохлеарен имплант), толкова по-трудно е за нервната система да се развие и „разбере“ звуците отвън“, категоричен е УНГ специалистът.
Той подчертава, че изчакването на родителите да се усъмнят в слуха на детето си поради неразвитие на говор е късна диагностика, която може да има своите непоправими последствия.
Записването на час става само по електронен път.
Кой е нашият диагностичен екип?
Проф. д-р Диана Попова, дмн
Ръководител на Националния референтен център по аудиология и нарушения на слуха.
Професор към Клиниката по УНГ болести УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Внушителен опит в патологията на слуха – огромен процент от пациентите в България със слухозагуба са преминали през нейната професионална практика.
Дългогодишен двигател на модернизацията и нововъведенията в сферата на аудиологията в България.
Доц. д-р Соня Върбанова, дм
Доцент към Клиниката по УНГ болести УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Една от създателите на модерната аудиологична практика в България.
Огромен практически опит във всяка една сфера на аудиологията и ушната патология.
Д-р Иглика Станчева, дм
Главен асистент към Клиниката по УНГ болести УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Поливалентен специалист в областта на детската оториноларингология с многогодишен опит.
Пълен набор от международни сертифицирани курсове.
Един от най-търсените детски УНГ специалисти.
Кои са нашите оператори
Проф. д-р Спирдон Тодоров, дм
Дългогодишен отохирург с богат опит в областта на цялата оториноларингология и заболяванията на ухото.
Професор към Клиниката по УНГ болести УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Ръководител на Клиниката по УНГ болести.
Доц. д-р Орлин Стоянов, дм
Дългогодишен опит в областта на отохирургията и патологията на ухото.
Доцент към Клиниката по УНГ болести УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
Ръководител на II УНГ отделение.
Доц. д-р Тодор Попов, дм
Доцент към Клиниката по УНГ болести УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и ръководител на Катедрата по УНГ болести към Медицински университет – София.
Поливалентен хирург с богат опит в областта на хирургичната оториноларингология и отохирургията.
Завършил многобройни хирургични курсове и специализации из цяла Европа.
Кои са основните причини за намаление на слуха при новородените?
Глухотата при новородени може да е свързана с множество фактори. Според дългогодишни научни изследвания и публикации във водещи световни научни списания на Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, около 60% от проблемите със слуха в България се дължат на генетични мутации. Макар и рядко, е напълно възможно да се роди глухо дете при двама нормално чуващи родители. Причината е, че генът, който е причина за глухота, е рецесивен. Той се проявява, когато има носителство и от страна на двамата родители.
Други причини могат да бъдат инфекции по време на бременността, определени лекарства.
Какво е неонатален скрининг?
Вследствие на години усилия от страна на екипа на сектора по аудиология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и многобройни разговори с Министерството на здравеопазването от 2010 г. в България официално е въведена програма за неонатален скрининг, подобно на всички развити страни в света. По тази национална програма бяха закупени за всеки родилен дом и отделение по акушерство и гинекология в страната специални апарати, с които да се извършва веднага след раждането на детето лесен тест, чрез който да се установят съмнения за намаление или липса на слух. За съжаление, и до този момент само в определени звена на българската система на здравеопазване този скрининг се извършва реално. Важно уточнение е, че скринингът не е категорична диагноза, а само известяване на родителите за възможен проблем. При наличие на отрицателен скринингов тест за слух родителите биват насочени към специализирано УНГ/аудиологично звено за извършване на по-детайлни изследвания на шести месец от раждането на детето – BERA (Brainstem Evoked Response Audiometry), отоакустични емисии и други.
Как се извършва изследването на слуха на едно малко дете?
Основното изследване на слуха на най-малките пациенти се извършва чрез т.нар. BERA (Brainstem Evoked Response Audiometry), което представлява неинвазивен тест, при който при заспало състояния на детето (венозна анестезия без интубация) в много тиха среда чрез специална апаратура се отчита дали при звукова стимулация има наличие на определени мозъчни вълни, като последните се отчитат на принципа на електроенцефалографията. Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ разполага с последно поколение апаратура, която е необходима за цялостната диагностика на глухотата и намалението на слуха в ранна детска възраст – БЕРА, отоакустични емисии и диагностичен сет за по-високи неврологични увреди на слуховия анализатор.
Какво е решението при диагностицирана глухота в най-ранна детска възраст? Какво представлява кохлеарният имплант?
Кохлеарните имплантации представляват високотехнологична операция, при която се поставя имплант в темпоралната кост, чрез който пациентът започва да получава преработен сигнал директно върху окончанията на слуховия нерв. По този начин биват „заобиколени“ липсващите/увредените рецептори на вътрешното ухо. Кохлеарната имплантация представлява един от големите пробиви на медицината за последните 30 години и тя дава шанс на хиляди деца всяка година да израснат чуващи и социално адаптирани, въпреки тежката диагноза.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.