Здраве

13 Септември 2011

3792

Животът днес

Първо трябва да обичаме себе си

С психоложката Звездна Георгиева разговаря Саша Маркова

Звездна Георгиева е завършила Социална и трудова психология в СУ "Св. Климент Охридски" и клинична психология в Славянския институт в Москва. Работи като психолог и психотерапевт от дълги години, водила е курсове за медитация и визуализация, помогнала е на много хора да се справят с негативизма и зависимостите си.

- Г-жо Георгиева, кое ви помага във вашата работа като психолог?
- Знанията ми като психолог са най-голямото ми богатство, допълващо се от дарбата ми на ясновидец. Призвание е да бъдеш психолог, защото работиш с душата на човека и трябва да имаш голям морал. Разбира се, дарбата ми помага да вникна по-дълбоко в проблемите на хората.
Човекът е сложна енергоинформационна система, от която само няколко процента са физическо тяло и съзнание, а останалото са енергетичните слоеве на подсъзнанието, също толкова неизвестни за нас, психолозите, колкото е Вселената. Духовното и интелектуалното усъвършенстване е в основата на живота ни. Във всяка моя статия и предаване в радиото съм показвала на хората как да мислят положително. Важно е за българите да разберат, че силата на мисълта и умът ни са най-важни за нашето здраве.

- Могат ли отрицателните мисли и страхове да ни разболеят?
- Да, на моите курсове уча хората как да променят отрицателното си мислене в положително с мантри, които трябва да си повтарят. На ниво мисъл човек може да се излекува, защото мисълта е енергия, клетките ни са енергия, а кръвта ни се захранва от радостта.

- Как възприемаме негативните новини, влияят ли те на личността ни и усещането ни за щастие?
- Много пъти съм казвала, че отрицателната информация, която струи от телевизиите и вестниците, никой не може да спре, защото това е начин те да се продават в България. Всичко негативно, което още от сутринта се каже или напише, ни въздейства, затова аз започвам деня си с музика. Не гледам сутрин телевизия и не чета вестници. Това, което се излъчва в медийното пространство, е геноцид срещу нашия народ. Ако на ден по три пъти ви се обаждат за неплатени сметки, като непрекъснато ви вменяват вина, няма как това да не ви разболее. Българинът е психически и енергийно много разбит заради негативите, които го бомбардират отвсякъде всекидневно.

- Какви са реалните измерения на твърдението ви, че българинът е енергийно разбит?
- Всеки втори човек страда от задух, всеки трети от алергия, рак, инфаркт... Статистиката на заболеваемост е страшна и заемаме все първите места. Като се прибавят и зависимостите – алкохолизъм, наркомания, проституция...
Сега може да си представите как протича един мой ден като психолог и как трябва да преработя негативната енергия, с която идва всеки човек при мен, така че да си тръгне с положително мислене. Имам случаи на раково болни хора, за които медицината е направила всичко, но не може да излекува наранената им душа и да промени моделите на мислене към положителни.

- Известно е, че ние сме песимисти. Само при нас ли е така, или това е валидно и за другите народи?
- Само когато човек пристига от САЩ например, може да разбере разликата. Само тогава можеш да усетиш колко положителни са хората там и колко отрицателни тук. Разбира се, те също имат проблеми, но тук се вижда начинът, по който ни заливат с негативна информация. Хората се озлобяват и сякаш носят злобата и завистта си в ДНК-то, затова не могат да оправят и живота си.

- Какво според вас е сбъркано?
- Ценностната система на човек не се изгражда лесно и в това отношение мисля, че нашите политици изпуснаха три поколения подред. Ценностната ни система се разсипа в последните 20 години преход. Липсват психолози в училищата, които да работят с подрастващото поколение и нарастващата агресия. 

- Можем ли да сме щастливи въпреки негативизма около нас?
- Можем, ако всеки от нас се научи да управлява мисленето си към положително. Това става чрез специални техники, които в Америка отдавна са известни. Медитацията, която преподавам на хората, им помага да се отпуснат за минути, да отпочинат ума и тялото им. Но ние, българите, сме мързеливи по отношение на себе си, не искаме да полагаме грижи, искаме наготово. Време е да спрем да се оплакваме и да започнем да работим върху себе си и върху положителното си мислене. Американците също живеят в стрес, но си имат своите центрове, където умеят да медитират и релаксират. Променим ли модела си на мислене, ще си променим живота.

- Какво да направим, за да започне денят ни положително?
- Първо трябва да се научим да обичаме себе си – тялото си и всеки орган.
Сутрин, когато се събудим, трябва първо да благодарим на Бог, че сме живи и здрави. Да погледнем слънцето и да се зарадваме на първите слънчеви лъчи, ако сме на морето, да се зарадваме на безкрайната морска шир, защото тя ни зарежда положително, и да благодарим за всичко, което имаме, с любов и усмивка.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 182