Не е само до парите
Петър ГАЛЕВ
В големите бизнес отношения отдавна най-ценният елемент е доверието. Липсата му може за минути да срине цели корпорации на борсите. Същото се отнася и за държави като нашата, които са зависими от европейското финансиране. Каквото и да си говорим, в нашия двор реалният показател как се справяме и как ни възприемат партньорите е отвъртането или завъртането на кранчето, от което текат пари за земеделие, за пътища,
за образование. Наскоро получих писмо от читател, който недоумяваше какво значи да не можем да усвоим пари, които Европа ни отпуска. Нали - казва човекът – е ясно, че средствата никъде не достигат, защо да не можем да ги използваме? Въпросът е, че милионите трябва да се управляват така, че да е ясно защо и къде е отишъл всеки цент.
А това на нас отдавна ни куца. Виж, с парите от нашенския бюджет излиза, че нямаме никакви проблеми. Много министерства се разпореждат със значителни суми, както им хрумне. И твърдят, че всичко е според закона за обществените поръчки и според морала.
Но, видно е, Европа не хваща вяра на голи твърдения. Иначе едва ли щеше да спира предвидени за страната ни пари. Сега се мъчат в последния момент да спазят тежките изисквания и да вземем субсидиите. Но основният въпрос е така да се харчат и парите от българските данъкоплатци. Двойният стандарт няма да бъде приет на Запад. Ако демонстрираме прозрачност на всички разходи на обществени средства, никой няма вече да ни заплашва със спиране на кранчето.