Здравето е доверие

Петър ГАЛЕВ

Очаквано здравеопазването стана основна тема на предизборните дебати. И това е напълно обяснимо и логично. Проблемът е, че то от години отсъства от следизборните действия. Но по-тревожното е, че здравето не е и в личните приоритети на огромна част от гражданите на България. Така се получава една невидима коалиция между политиците и хората, чийто краен резултат е това, което всички наблюдаваме.

Липса на адекватна система за медицинска помощ и липса на активна позиция на човека към най-ценното, което притежава. И само наблюдаваме и недоволстваме, ама повече от 20 години. И чакаме някой отнякъде да дойде и да оправи нещата. През това време по-младите лекари отиват в чужбина, където се вписват идеално в местните болници, а по-възрастните са все по-демотивирани.

Пациентите изливат недоволството си върху медиците, от които зависи животът им, а така само задълбочават кризата. Ситуацията няма да се подобри изведнъж, но вече има първи стъпки на нормализация. Тепърва и болните, и лекарите ще усетят ефекта от електронното здравно досие. Ползите съвсем не се изчерпват с административно улеснение. Става въпрос за нова философия в отношенията между субектите в здравната система. А такива субекти сме практически всички.

И когато между нас има яснота, прозрачност, честност и ясни правила, нещата ще започнат да идват на мястото си. Когато хората се убедят, че парите за здраве са изключително важни и отиват според реалните приоритети, ще се замислят дали да си ги спестят. Не всичко е пари, но без тях няма как здравеопазването да влезе в ХХІ век. А парите следват доверието. Затова първата стъпка в здравето е доверие между всички участници в процеса. Доверие чрез информация в реално време.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 49