Здраве

16 Декември 2014

1467

Животът днес

4 факта за рака на простатата

1. За хората и кучетата

Ракът на простатата е на второ място по разпространение при мъжете, като 80% от заболелите оздравяват. Сред целия животински свят само при хората и кучетата се развива онкологично заболяване на простатата. Оказва се обаче, че четириногите могат да бъдат и много добри диагностици. Проведено в Милано изследване установило, че способностите на кучетата не отстъпват и на най-съвременните лабораторни методи. Те поставяли диагнозата с точност до 98%. Според учените това се дължи на изключително острото им обоняние, но механизмът до момента не е разкрит.

2. За борбата с тестостерона

Отново с помощта на кучета американецът Чарлз Хъгинс печели през 1966 г. Нобеловата премия по физиология и медицина. Още през 1940 г. той установява, че кастрацията предпазва кучетата от появата на хиперплазия на простатата (доброкачествен тумор – аденом на простатата). Същият ефект се наблюдава и при злокачествения тумор след отстраняване на източника на тестостерон. През 1940 г. арсеналът на лекарите срещу рака на простатата е бил доста ограничен, затова откритието на Хъгинс е имало огромно значение. Днес е доказано, че химическата бариера пред изработването на тестостерон при тежки случаи на рак на простатата е ефективна, въпреки че има много странични ефекти. В началните стадии на заболяването тази терапия забавя развитието на рака. Много съвременни учени обаче се съмняват в изводите на Хъгинс и смятат, че мъжкият хормон не бива да се смята за зло. Според тях тестостеронът не е „храна“ за гладните ракови клетки, както се е предполагало преди 70 години, и неговото високо ниво не е свързано с риска от развитието на карценома на простатата.

3. За млякото, соята и пържолите

Различията в заболеваемостта от рак на простатата в отделните държави отдавна занимава специалистите. Ако в Европа и САЩ се регистрират по 96-100 нови случая на 100 хил. души население, то в Азия те са между 20 и 61. Учените предполагат, че причината е в диетата. Първо на подсъдимата скамейка беше поставено месото. Действително, изследванията показаха, че употребата на червено месо, особено с препечена хрупкава коричка, е вредна. Следващите по значимост провокатори на рака на простатата се оказаха млечните продукти. Предполагало се е, че за възникването на злокачествени образувания може би помагат съединенията на калция или витамин D, съдържащи се в млякото. Тази теория обаче не намери никакво научно потвърждение, затова специалистите потърсиха положителни ефекти в бобовите култури (най-вече соята), които изобилстват в менюто на азиатците. Възможно е соята да потиска в клетките на простатата рецепторите, които са чувствителни към тестостерон. Ефективна ли е соевата диета като профилактика срещу рака на простатата? Засега учените не дават категоричен отговор, но са сигурни, че соята поне не вреди.

4. За простатита

Резултатите от няколко изследвания показаха, че простатитът  (възпаление на простатата) повишава риска от рак на простатата един и половина пъти. Своя принос имат и венерическите заболявания. А ако човек има едновременно и простатит, и доброкачествена хиперплазия, рискът да му бъде поставена диагнозата „рак на простатата“ нараства няколко пъти. Последни изследвания обаче внесоха известен смут сред устоите на тези възгледи. Открити след биопсии признаци на простатит били добър знак. Оказало се, че при пациенти с остро и хронично възпаление на простатата ракът се среща по-рядко. Така че днес специалистите не са съвсем убедени в пряката връзка между простатита и рака на простатата. (ЖД)

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 127