5 факта за цигарите, които няма да зарадват пушачите
Немски експерти съобщиха 5 научни факта, свързващи пушенето и състоянието на мозъка. Може би тази информация ще помогне на хората, пристрастени към цигарите, да вземат много важно решение в живота си:
- Съдържащият се в цигарите никотин се всмуква в рецепторите на мозъка, като активира тази негова област, която е свързана с чувството за удоволствие и поощрение. Именно това е причината пушачите трудно да се отказват от вредния навик. При липсата на никотин те стават раздразнителни и тревожни.
- Прекаленото пушене отслабва функциите на мозъка и намалява размера му. То води и до понижаване на когнитивната дейност при възрастните хора, като негативният ефект от цигарите се запазва години, след като са се отказали от пагубния навик. Затова пушачите значително по-често се сблъскват със старческото слабоумие, при тях рискът от деменция е със 79% по-висок в сравнение с хората, които не пушат. Рискът от безсъние и апнея при подвластните на вредния навик също е по-висок, което увеличава опасността от деменция, твърдят немските специалисти.
- Пушенето понижава интелекта, тъй като намалява притока на кислород към мозъка. Но пък се увеличава съдържанието на въглероден диоксид, което влияе негативно върху хемоглобина. При заклетите пушачи често е намалена способността да анализират проблемите на работното си място и да ги решават.
- Твърдението, че пушенето помага на хората да се концентрират и да фокусират вниманието си върху някакви задачи, е мит. В действителност цигарите имат точно обратното действие. Те значително понижават тези способности. Поради недостига на кислород мозъкът на пушачите много по-бързо се изморява.
- Рискът от инсулт при пушачите е по-висок. Наличието на никотин в кръвта я прави по-гъста, а това увеличава опасността от появата на тромби в артериите, които снабдяват мозъка с кръв. В резултат рискът от инсулт съществено нараства.