Боровинката гони отровите от тялото и духа
Шепа мънички боровинки подмладява, лекува и вталява. Горските плодове са били на почит още при древните гърци като природен лек. Казват, че и черните, и червените боровинки гонят отровите от тялото и духа.
В дребничките плодове има много витамини, минерали и микроелементи. Каротинът в тях подобрява зрението, натрият и калият топят килограмите и неутрализират токсините.
Боровинките ни предпазват от много болести, забавят стареенето и усилват паметта. Чистят захарта и холестерола, укрепват кръвоносните съдове. Чаша сок на ден ни зарежда с енергия и сме по-добре с очите пред компютъра.
Червената боровинка е вкусна съкровищница на витамин С, фибри, микроелементи, минерали, дъбилни вещества, омега-6 и омега-3 мастни киселини. Тя чисти лошия холестерол и стабилизира кръвното налягане. Листата й се използват при възпаление и камъни в пикочните пътища. Сокът от червени боровинки пречи на образуването на зъбни плаки и бори кариесите.
Хилядолетия наред тя е намирала приложение при гарниране и украсяване на ястия. Хапваме я в палачинки, овкусява прочути коктейли.
Купичка черни боровинки на закуска ни прави бодри и работоспособни. В плодовете има много витамини - А, C, B, P, PP, микроелементи (калий, желязо, цинк, манган), белтъчини, пектин, целулоза.
Черните горски перли пазят от сърдечно-съдови заболявания, забавят стареенето, засилват мозъчното кръвообращение и понижават кръвното налягане. Свалят нивата на кръвната захар и са полезни при диабет.
Черната боровинка помага на стомаха да работи по-добре и чисти червата. Честото хапване на горските плодове се препоръчва за професии, изискващи добро зрение. Плодовете и листата се използват и при ставни и кожни заболявания.
Горските боровинки са любими на много хора, които знаят как да ги превърнат в лекарство под формата на сироп, сок, конфитюр, вино. Според специалистите трябва да се берат рано сутрин, тъй като тогава са най-богати на витамини и сокове. Но пък освен на поляните ги има и на пазарите.
Още прапрабабите ни са започнали да ги консервират за зимата. Те се запазват дълго, не ферментират и са вкусен витаминен компот през студените дни.
От боровинките се приготвят превъзходни сокове, сиропи, желета, конфитюри, ликьори. Опитните кулинари правят от тях пълнеж за прасенца и дивечово месо. Сокът от черните плодове се използва за прочутия коктейл „Космополитън”, любим на дамите от „Сексът и градът”.
Шепа боровинки освен в чинията може да се лепне и на лицето, за да се изгладят бръчките.
Вкусните плодове са горският ни дар за по-усмихнати студени дни.