Червата влияят и на... съня
Вярваш или не, това, което се случва в момента в корема ти до голяма степен определя това дали ще се наспиш довечера. Защо? Червата влияят на мозъка ни, а той регулира съня.
Всъщност самите черва съдържат толкова много неврални тъкани, че някои дори ги наричат „втори мозък“. В тях се намират още над 30 вида невромедиатори, подобни на тези в мозъка, както и 100 милиона неврони. Това е дори повече, отколкото има в костния мозък. А ако имаш нужда от още доказателства каква е ролята на червата за психиката ти, трябва да знаеш, че поне 95% от серотонина се синтезира там. Уау, нали?
За да стане известен като „хормон на щастието“, серотонинът трябва да изпълнява доста задачи. Една от тях е да подготви организма да произведе мелатонин – „хормона на съня“, който също така се синтезира в червата.
Производството на серотонин зависи от много фактори, включително от това как се храним, колко се движим и колко често се излагаме на светло. Когато имаме достатъчно количества от него, резултатът е точен биологичен часовник и балансирани енергийни нива. Ето защо, ако стоим на светло нощем или до късно се взираме в светещи екрани, производството на серотонин се разстройва и не успяваме да се наспим. Същото се случва, ако стоим на закрито по цял ден и не се излагаме на достатъчно дневна светлина.
Бактериите в червата също имат мнение по въпроса за съня! Чрез блуждаещия нерв, който предава 90% от информацията от червата към мозъка, те участват в сложен танц със съня и настроението. Затова и качеството на това, което консумираме, оказва силно влияние и на червата, и на съня. Прави здравословни избори, движението и излагането на светлина и си създай позитивен дневен ритъм. Първият, който ще ти се отблагодари, са червата - с качествен и пълноценен сън.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.