Четвъртата вълна: Температура до 40 градуса и кашлица със задух – новите „белези“ на COVID-19
През последните дни се наблюдава растяща тенденция както на броя на заразените с COVID-19 хора, така и на хоспитализираните пациенти. Четвъртата COVID-вълна обаче заразява цели семейства.
И преди, и сега инфекцията протича по-тежко при възрастните хора
При амбулаторната практика пациентите определено са по-млади – между 20 и 40 години. 90-95% от приетите за болнично лечение при нас във ВМА са възрастни хора, коментират специалистите от Катедрата по инфекциозни болести на ВМА.
Наблюдават се и някои различния по отношение на симптоматиката в сравнение с предходните три вълни.
Един от основните симптоми е много висока температура – до 40 градуса, която персистира дълго време
и не се влияе от антипиретици. Често срещана е и кашлица, свързана и със задух. Наблюдават се и познатите изменения, които предизвикваше т.нар. британски щам на коронавируса. По-рядко обаче се среща загубата на обоняние и вкус.
Няма нищо общо с първия вариант, който беше от Ухан, където основният признак бяха именно загубата на обоняние и вкус, подчертават специалистите.
В момента едва 5-10% от пациентите съобщават за подобни симптоми, които обаче много бързо отшумяват.
От хоспитализираните случаи може да се направи обобщение, че
до болница пациентите стигат на 6-7-ия ден от положителния тест
– каквато тенденция се наблюдаваше и преди. Всичко обаче зависи от имунната система на човек – при някои усложненията настъпват и по-рано – от 24 до 48 часа.
Имаме положителни случаи и на имунизирани лица, без оглед на вида на приложената ваксина. Определено при тях не се налага да бъдат хоспитализирани, тъй като заболяването протича много по-леко и в никакъв случай не се стига до дихателна недостатъчност, казват още инфекционистите.
И напомнят, че
сега е моментът хората да се защитят, като се ваксинират
особено тези с онкологични заболявания, диабет и други, при които опасността от тежко протичане е най-голяма.
Спазването на мерките остава важен момент при ограничаване разпространението на вируса. А ключовата роля се пада на личната отговорност.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето и интерактивна комуникация.