COVID-19 засяга мозъчната дейност
Как да ѝ помогнем да се възстанови
Все по-чести са оплакванията на пациенти, преболедували коронавирусна инфекция, че страдат от проблеми с паметта и с обработката на огромни потоци информация.
Това сериозно затруднява изпълнението на ежедневните дейности и влошава качеството на живот. Коронавирусът може да доведе до нарушения в когнитивните функции на хората и дори до загуба на памет. Тези изводи оповестиха невролози от Мичиганския университет. Според тях COVID-19 е опасен и за мозъка. Освен известните симптоми като загуба на обоняние, учените са открили и дългосрочни последици от коронавируса като психични разстройства, хронична умора и синдром на Гилен-Баре.
Това се потвърждава и от изследване на учени от университета в Оксфорд, публикувано в сп. „Лансет Психиатрия“. Специалистите направили детайлен анализ на електронните здравни картони на 69 милиона души в САЩ, сред които и 62 000 заболели от COVID-19.
Според изнесените данни при голяма част от преболедувалите новия коронавирус се установяват отклонения, граничещи с психично разстройство.
Специалистите смятат, че неврологичните промени може да са предизвикани от влиянието на вируса върху мозъчната тъкан.
Инфекцията може да наруши дейността на клетките, които обезпечават сивото вещество с енергия и отговарят за обработването на сигналите за възпаления в организма.
Освен това COVID-19 увеличава риска от понижаване на когнитивните функции и появата на деменция, включително и на болестта на Алцхаймер.
Може да има смущения в мозъчната микроциркулация, която е много важна. Затова и е препоръчителна консултацията със специалист – невролог, който в случай на установени дефицити ще препоръча невропротекция.
Дори и леко когнитивното нарушение не трябва да бъде пренебрегвано, защото то увеличава риска от развиване на по-сериозни проблеми на по-късен етап.
Затова и възстановяването на паметта, концентрацията и умората на мозъка след прекаран COVID-19 е едно от предизвикателствата пред преболедувалите
Eфективната формула на Мемостор включва 5 елемента, които имат съществена роля за подобряване на мозъчните функции – уридин, цитидин, глутамин, желязо и пантотенова киселина.
- Уридин - помага за развитието на нови синапси в нервната система
- Цитидин - улеснява вътреклетъчната комуникация на нервните клетки
- Глутамин - той е отличен източник на енергия за мозъка
- Желязо - допринася за нормалната когнитивна функция
- Пантотенова киселина (Витамин В5) - насърчава производството на антистресови хормони от тялото.
Освен, че спомага за съсредоточаване и намаляване на разсеяността след прекаран COVID-19,
Мемостор действа подкрепящо и възстановяващо при:
- Хора, подложени на голям стрес и хронична умора
- Прекарали инсулт за възстановяване на когнитивната функция
- Страдащи от психични разстройства
- За развитието на нови синапси в нервната система
- Възрастни, които страдат от загуба на паметта
- Леки когнитивни нарушения /MCI/
- Болест на Алцхаймер
- Съдова деменция
- Когнитивни нарушения след мозъчна травма от различен характер
- Юноши с нарушена концентрация и затруднения при запомняне
- Учениците и студентите по време на натоварен учебен и изпитен процес.
- CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето и интерактивна комуникация.