Д-р Богданов: При поява дори на малка цепнатина между пръстите трябва да се потърси специалист
В интервю за здравната платформа CredoWeb специалистът по диабетно стъпало д-р Румен Богданов обяснява за значимостта на усложнението и необходимостта от спешни мерки.
Д-р Богданов, лечими ли са напълно раните при диабетно стъпало?
Всяка една рана при човек със захарен диабет, ако е невропатна (т.е. причинена е от диабетната периферна полиневропатия от дистален тип), се лекува на 100%, ако се хване навреме. Много важно е пациентите да бъдат ориентирани правилно, да отиват при хора, които разбират от лечението на рани при диабетно стъпало и да получат компетентна информация за лечение. Има лекари без опит, които третират раните при диабетно стъпало като обикновени оперативни, травматични рани и др.
Кои са най-разпространените видове рани при диабетно стъпало?
В 92% от случаите раната при диабетно стъпало е невропатна. Вследствие на нарушението на обвивката на нервите се получава загуба на повърхностната и дълбока сетивност по стъпалата, скъсяват се сухожилията. Нормалните напречен и надлъжен свод на стъпалото се заличават и в много случаи се обръщат обратно. Появяват се нови точки на натиск, при които организмът реагира с хиперкератоза. Наслоява се вроговена кожа (т.нар. калусна формация) и много често под нея се появява рана с кръгловат отвор. Раната не боли, дори когато е много дълбока, тъй като е нарушена повърхностната и дълбоката сетивност. Ако човек се насочи към добър лекар, ако му се постави правилен медикамент, реално
за 28-30 дни една такава рана, независимо от диаметъра, се лекува на 100%
Изключително важно е кракът да бъде отбременен и да започне да се увеличава нивото на гранулационната тъкан, защото раната при невропатно диабетно стъпало зараства от ръбовете.
Вижте цялото интервю с д-р Богданов ТУК