Д-р Галев: Грам профилактика струва килограм лечение
През последните години у нас все повече се засилват настроенията против ваксините, което се дължи на недобрата информираност в обществото и незачитане на здравните авторитети, коментира за СredoWeb.bg председателят на Българското дружество по превантивна медицина д-р Андрей Галев. Според него основният проблем е, че голяма част от хората се „запознават” с ваксините от различни сайтове или по системата „от уста на уста”. Едно от последните твърдения например било, че в Япония имунизациите започвали след 4-годишна възраст, което се оказва абсолютно невярно.
Д-р Галев е категоричен, че ваксините не само не са опасни, но благодарение на тях са изчезнали някои сериозни болести като едрата шарка. Това обаче изправя специалистите пред предизвикателството да обясняват на пациентите защо трябва да се имунизират, след като заболяването вече не се среща. В отговор експертът припомня, че само преди няколко години у нас бяха установени 24 хиляди случая на морбили, а 24 деца починаха.
Наскоро Световната здравна организация потвърди няколко случая на полиомиелит в Сирия, откъдето ние приемаме бежанци. В България за последен път заболяването е установено през 2000 г., което показва, че нашата имунизационна програма е работеща, коментира д-р Галев. Той обаче предупреждава, че евентуални пропуски отново могат да докарат болестта у нас.
Не на последно място специалистът посочва икономическия ефект от профилактиката и превенцията и цитира великия лекар Н. Пирогов, който казва: „Грам профилактика струва килограм лечение”. Това се изтъква и от хората, които формират здравната политика в страната, но за съжаление са необходими още доста усилия в това направление, завършва д-р Галев.