Д-р Пачова: Мъжът боледува от спотаени емоции
Никой не ни учи как да бъдем добри родители, нито как да бъдем синове и дъщери. В желанието си да подкрепим децата често прекаляваме с похвалите, а това може да има по-скоро лош ефект за тях, сподели д-р Дора Пачова, председател на Асоциацията на лекарите хомеопати у нас и специалист по фамилна терапия, по повод Световната седмица на хомеопатията. Тази година темата бе „Да отгледаш мъж”.
Развивайте емоционална интелигентност
Прекаленото покровителство от страна на майката създава нерешителни мъже. Освен слаби и плахи такива момчета реално не развиват емоционалната си интелигентност. Мъжът често боледува, защото очакваме от него да премине през всичко, без да се оплаче. С години спотаява емоции като гняв, срам, страх, вина и неудовлетвореност. Редица мъжки проблеми имат психосоматичен произход. Много често, ако причината за високото кръвно например се открие навреме, то може да се нормализира.
Дайте свобода
Много модели на поведение се залагат още в ранна възраст. Независимо дали са момчета или момичета, децата трябва да свикнат да уважават, но и да имат свобода за решенията си. В желанието си да ги предпазим често ги ограничаваме, например да не проявят агресия. А мъжете имат нужда от това да изразят своите емоции, нормално е дори да се сбият понякога.
Критикувайте и хвалете премерено
Родителят може да посочи слабостите на характера на сина или дъщерята и да ги подкрепи в преодоляването им. Много от нас са чували, че ако на детето постоянно му се повтаря, че то е най-доброто, ще развие увереност и да успява в живота. Психологическият анализ през последните години обаче показва, че такива деца със свръхразвито его по-често се провалят, търпят житейски сривове в сравнение с другите. Добре е да има баланс между критика и похвали, обобщава д-р Пачова.
Още статии на д-р Пачова можете да откриете в credoweb.bg.