Д-р Валери Велев, специалист по инфекциозни болести, отговаря на читателски въпроси

От форума на CredoWeb 

Съмнение за скарлатина

Елизабет Йорданова:

Здравейте, имам 5-годишно дете със съмнение за скарлатина. Четири пъти му взимаха гърлен секрет, който даде отрицателен резултат, но почти всички симптоми са налице. Направихме и кръвна картина, където пише: единични лимфоцити с плазматизация. Педиатърът каза, че било нормално. Бихте ли ми дали съвет какво да правя?

Д-р Валери Велев:

Като начало редно е да знаете, че диагнозата скарлатина е клинична, а не микробиологична. Т.е. изолирането на стрептокок от гърлото само допълва диагнозата, но не е задължителен елемент от нея. Задължително е да опишете и подробно симптоматиката у детето, защото понятието "съмнение за скарлатина" е много обтекаемо. Колкото до "лимфоцити с плазматизация", това са клетки, които не са характерни за скарлатината, а за херпесвирусни инфекции, но разбира се, само в съчетание с определена симптоматика.

Хранене при грип и простуда

Мария Георгиева: 

Преболедувах грип преди седмица и през това време се хранех с плодове предимно, както и с чай. Забелязах, че от цитрусите ми става дискомфортно на стомаха, въпреки това заради грипа продължих да ги консумирам. Сега, когато вече не съм болна, портокалите и лимоните вече не ме дразнят. Дали наистина може да има връзка между грипа и това, което съм яла?

Д-р Валери Велев: 

Няма нищо кой знае колко специфично в диетата по време на грип или грипоподобни заболявания. Храненето трябва да е оскъдно, в никакъв случай болният не е необходимо да се насилва. Обикновено се предпочита леката храна, богата на въглехидрати - например пасирани с нискомаслено прясно мляко плодове и зеленчуци, а също и пресен сок от цитрусови плодове. Консумирането на целите плодове би могло да създаде стомашно-чревен дискомфорт поради претоварването с целулоза. Не забравяйте, че витамин С съвсем не е панацея. Спазва се най-вече правилото за прием на много течности - вода, сокове, чай, които действат дезинтоксикиращо и рехидратират организма, който губи течности поради високия фебрилитет, характерен за грипната инфекция. 

Какво представлява болестта легионела?

Васил Ламбрев: 

Бихте ли обяснили какво представлява болестта легионела, какви са симптомите, лечението и профилактиката?

Д-р Валери Велев: 

Това е инфекциозно заболяване, причиняващо се от бактерии на рода Legionella. Има остър ход на протичане и две клинични форми  - легионерска болест (тежка животозастрашаваща пневмония) и треска Понтиак (самоограничаващо се грипоподобно състояние). Легионелите са широкоразпространени бактерии - в езера, блата и водоеми изобщо, а предаването на инфекцията е по аерогенен път - вдишване на водни аерозоли (изключително опасни са т.нар. водоснабдяващи системи).

Легионерската болест протича най-често с висока температура, главоболие, тежко неразположение и мускулни болки. В началото кашлицата е слаба, без храчки, а впоследствие с обилно отделяне на храчки, често кървави, и тежък задух. Високата температура се задържа и се съпровожда с втрисане. Атакува се и стомашно-чревният тракт с диария, гадене и повръщане. При по-тежките форми може да се стигне до органна недостатъчност и промени в съзнанието. Черният дроб се опипва уголемен, кръвното спада. Лабораторно има повишени стойности на чернодробните ензими. При рентгенографията има характерна белодробна находка. За микробиологична и серологична диагностика се ползват храчка, кръвен серум, стерилна урина; проби от околната среда (особено от водоохладителните системи на големи сгради). 

Легионерската болест се лекува в спешен порядък само в инфекциозен стационар с антибиотици (макролиди или хинолони), като и с патогенетични и симптоматични средства. Предпочита се венозното приложение на антибиотиците.

Треската на Понтиак протича за няколко дни с повишена температура, болки по мускулите, безапетитие, главоболие. Не се усложнява  с пневмония и антибиотично лечение не е необходимо. 

Легионелозата не се предава от човек на човек! Превенцията включва химична и физична дезинфекционна обработка на водата в климатици и водоснабдителни системи, особено на големи сгради (хотели, болници).

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 153