Да се радваме на пролетта
Най-добрата новина от последните дни е, че спряха парното.
Този дългоочакван момент не само ще позволи на семейния ни бюджет да отдъхне, а и недвусмислено доказва, че пролетта е тук и снежните виелици са зад гърба ни.
За съжаление точно в този прекрасен сезон много хора започват да усещат изтощение, раздразнителност, безсъние. Работоспособността им рязко спада, при някои започват да се обаждат хроничните заболявания, особено сърдечно-съдовите и стомашно-чревните.
Всички тези неприятни усещания медиците наричат синдром на пролетната умора. Това не е болест, а много разпространено неразположение, отравящо живота на голяма част от човечеството.
Към горните симптоми специалистите добавят влошаване на паметта и вниманието, повишена възбудимост на нервната система.
През пролетта се отбелязва и пикът на възпалителните и алергичните заболявания. Като добавка сезонните колебания променят микрофлората на стомашно-чревния тракт и горните дихателни пътища, което нарушава равновесието в имунната система.
Според медиците основните причини за синдрома на пролетната умора на първо място са колебанията в атмосферното налягане и температурите, а удължаването на продължителността на светлата част от деня обърква вътрешния ни биологичен часовник.
Именно той регулира работата на сърцето, стомаха, белите дробове, главния мозък. Да преминеш на пролетен режим, не е лесна задача, особено когато сънят ти се скъсява с един час при преминаване към лятното време.
Втората причина за пролетната умора е недостигът на аминокиселини и витамини, основния катализатор на всички обменни процеси в организма. През пролетта значително се увеличава потребността не само от витамини, а и от микроелементи, а в хранителните продукти все още са в ограничени количества.
Слабост, световъртеж, умора, ниска съпротивляемост на инфекциозни заболявания – това са признаци за недостиг на витамин С.
Суха кожа, безжизнена коса, чупливи нокти – тези симптоми сигнализират, че организмът ви изпитва необходимост от витамин А.
Лош сън, повишена възбудимост, загуба на апетит – тук ще ви помогне витамин В6. При мускулна слабост и сърцебиене - снабдете се с витамин В1.
През пролетта приемът на витамини след консултация с лекар е задължителен за хора, които:
• не спазват принципите на здравословното хранене, употребяват малко плодове и зеленчуци
• пушат или редовно пият повече от една чаша алкохол на ден
• преминали са 50-те години
• често спазват диети
• редовно приемат лекарствени препарати
• често са подложени на стрес
• живеят в район с много промишлени предприятия
• бременни жени или майки, които кърмят
За бързо овладяване на симптомите на пролетната умора е създаден и специален препарат - Амбинор, съдържащ изцяло природни съставки. В него са комбинирани две незаменими аминокиселини – аргинин и аспартат, които укрепват и енергизират организма, подобряват паметта и вниманието, регулират съня.
Препаратът се препоръчва и при сексуална умора. Обичайният прием е 10 дни три пъти дневно. Може да се дава и на деца, особено в периоди преди изпити, защото няма странични ефекти.
Едно от важните условия за противодействие на пролетната умора е добрият сън. Не го пестете. Отдайте се на пълноценен отдих поне час повече от обичайното. Не пропускайте чистия въздух и редовните разходки.