Деловият мъж пренебрегва най-ценното – здравето си

Доскоро професиите с огромно напрежение бяха малко на брой, но  днес в състояние на постоянен стрес са вече цели социални групи – мениджъри, банкери, хора със собствен бизнес и други. За съжаление повечето от тях заплащат успеха в работата със здравето си.

Кой е изложен на риск

Всеки, който работи продължително в стресови условия. Нито възрастта, нито липсата на заболявания в миналото, нито добрата физическа подготовка, психологическата закалка и опитът в работа при екстремни ситуации могат да попречат на разрушителното действие на постоянното напрежение.

Работата на деловия човек не може да се сравнява с обикновеното творческо напрежение. Свободният художник си поставя сам целта и нейното постигане независимо от трудностите е творческа победа, която винаги носи морално удовлетворение. При деловия човек е съвсем различно – той е принуден да решава едновременно десетки проблеми, с които е натоварен от други хора.

И повечето задачи са такива, които при нормални условия човек би направил всичко, за да се отърве от тях. Например за бизнесмените днес е практически невъзможно да не заобиколят законите заради противоречивостта на някои от тях и особено на подзаконовите актове. Даже при добро управление у лидера се заражда специфичното чувство, че той е сам и при всяка по-сериозна ситуация може да разчита само на себе си.

Това усещане се пренася от работата и в семейството и човек постепенно губи най-силния източник на подкрепа.

Почти няма бизнесмен, който се храни редовно. Да пропусне вечерята заради делово пътуване е нещо обичайно за него.
Тези хора обръщат внимание на храната едва след като болките в стомаха започнат да ги безпокоят всеки ден. Но вместо да променят режима на хранене, те увеличават приема на лекарства.

Ресторантите, приемите, коктейлите, презентациите са неотменен атрибут на съвременния делови живот. Тези мероприятия формират определен начин на хранене. Фактът, че предлаганите блюда са скъпи и качествени, не означава, че те са необходими на организма в такова количество.

Същото се отнася и за алкохола. Понякога бизнесмените пият от делови съображения – среща, празник, честване. Колкото по-активен живот води човек, толкова по-често се сблъсква с такива ситуации. Като се има предвид, че след изпиването на 100 грама 40-градусов концентрат следите от алкохола остават в кръвта  14 дни, всеки може да пресметне за себе си колко дни през последните години в организма му не е имало такива следи.

Колкото по-активен е деловият живот, толкова по-малко време остава за почивка и възстановяване на силите. Най-често единственият отдих е 5-7 часа сън след обилна вечеря. През почивните дни бизнесмените имат семейни грижи, след което се отправят към нови делови срещи - моден спортен клуб, сауна, тенис, тренажор или басейн. Тези занимания могат да бъдат наречени условно почивка, защото човек не избира спорта, който му харесва или е подходящ за него, а този, който дава възможност за срещи с необходимите хора. И вместо разтоварване се получава поредното насилие над себе си.

„Не мога да успея“ – редовно повтарят ангажираните хора. Това постоянно чувство за недостиг на време е първият признак за пренапрежение. В резултат човек престава да се чувства отпочинал след сън. Появява се почти постоянно усещане за тревога, както основателно, така и ирационално, във вид на предчувствия.

Кръгът от интереси започва да се стеснява. На първо място идва работата, на второ разпускането и на трето семейството. Междувременно семейните отношения се превръщат в делови. Това остава незабелязано от мъжете и всеки протест от страна на съпругата, която усеща промяната, се възприема с пълно недоумение и като женски глупости. Напрежението в семейството засилва чувството за самота, завладява те мисълта, че си неразбран дори и от хората, които те обичат.

И когато на човек му натежи много, той започва инстинктивно да търси изход. Най-често той го намира в алкохола, който действително действа успокояващо. Само че заедно с временното душевно равновесие се развива много бързо алкохолна зависимост.

Подобно нервно напрежение практически неизбежно предизвиква цял списък от различни болести: язва, псориазис, бронхиална астма, хипертония, исхемична болест на сърцето, полови разстройства. Най-опасни са сърдечносъдовите заболявания, защото те са най-животозастрашаващи.

Помнете, че най-големият капитал е здравето ви. Някои здравни проблеми могат да се решат, но пълно възстановяване е почти невъзможно. Намерете си висококвалифициран личен лекар.

Той ще ви назначи подходяща диета и лечение. Ако е необходимо, ще ви насочи към специалист и ще проведе с него консилиум, за да ви назначи конкретно лечение според вашите особености и характер. (ЖД)

 

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 153