Диагноза или присъда е ракът на маточната шийка
Един от най-често задаваните въпроси, свързани с ракови заболявания е: Присъда ли е ракът?
Когато става въпрос за рак на маточната шийка (РМШ), отговорът е по-лесен – не. Причината е, че тази болест има някои уникални характеристики: засяга леснодостъпна за оглед анатомична зона; има ясен причинител; предотвратима е с ваксина; развива се бавно и етапно; стадийността в развитието – от заразяването с HPV до предраково и раково състояние предлага време за реакция; предраковите промени най-често се виждат и доказват лесно с колпоскоп и биопсия; предраковите изменения и началните стадии на рака се лекуват успешно в почти 100% от случаите. Освен това при РМШ няма доказана наследственост.
Тези действително уникални в онкологията характеристики предлагат рядката възможност за изграждане на система от синхронни действия, които да ликвидират болестта и да я пратят в историята (виж статията Ракът на младите – трите подхода за справяне с рака на маточната шийка).
Какво причинява РМШ?
Основната причина за рака на маточната шийка е продължително развиваща се в гениталния епител инфекция от човешки папилома вирус – HPV. Високорискови са общо 14 типа HPV, като най-често срещаните са тип 16 и 18. Всички те се наричат онкогенни, защото могат да причинят рак. Когато високорисков човешки папилома вирус достигне и навлезе в епителните клетки в маточната шийка, той остава невидим за имунната система и не се унищожава от тях. Вирусът престоява продължително време в клетките и причинява промени в тях, поради включването на вирусния геном в клетъчната ДНК. През годините това води до поява на незабележими с невъоръжено око типични изменения, притежаващи потенциал за развитие на раково заболяване. Тези изменения носят общото название дисплазия. Обикновено те се виждат лесно с колпоскоп, но някои могат да останат скрити и да се развиват незабелязано.
Какви са симптомите на инфекциите с HPV?
Вирусоносителството няма симптоматика. Човек се заразява с HPV основно по полов път, често още при първия сексуален контакт. Най-често организмът се самоочиства от него, в по-редки случаи инфекцията е продължителна и причинява клетъчни промени, от които водят началото си предраковите изменения, наречени „дисплазии“.
Дисплазиите също не причиняват оплаквания. Развитието на дисплазията изисква време и още време е необходимо за прогресията ѝ до инвазивен рак, когато са налице оплаквания (кървене, течение, болка), но раковият процес е много напреднал. Точно това време не трябва да се пропуска.
Как се поставя диагнозата рак на маточната шийка?
Редовният гинекологичен преглед е от изключително важно значение за ранната диагностика и правилното лечение на дисплазиите, което води до пълно излекуване в почти 100% от случаите.
За поставяне на диагнозата рак на маточната шийка се прилага комбинация от диагностични методи – вземане на материал за цитологично изследване от маточната шийка (цитонамазка), цервикален тест за HPV инфекция, светлооптично изследване на маточната шийка (колпоскопия) и биопсия.
HPV равно ли е на рак?
Съвременните тестове за HPV позволяват откриването на 14-те онкогенни типа вирус. Важно е обаче да се отбележи, че носителството на онкогенен тип папилома вирус не означава задължително раково заболяване и няма място за паника. При положителен резултат от HPV тест жената трябва да посети гинеколога си за последващи изследвания, с които да се открие или отхвърли наличието на предраково (дисплазия) или раково заболяване. Добре е да се знае още, че съвременното лечение на дисплазиите не изисква постъпване в болница и посещение на операционна зала, а се извършва с локална упойка.
Материалът е публикуван като част от информационната кампания на Министерството на здравеопазването за скрининг на рака на маточната шийка.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.