Диария през лятото – как да я преодолеем бързо
Когато навън е знойно лято, последното нещо, което наистина искате да правите, е да тичате наоколо, опитвайки се да намерите тоалетна. И не, това не се случва само на вас – стомашното разстройство, познато още като диария, е сравнително често срещано явление. Ако сте любопитни защо топлото време понякога може да предизвика диария и какво да правите в такива ситуации, попаднали сте на правилното място.
Макар обикновено да е безобидно и да не налага лекарска намеса, разстройството бързо може да доведе до силно обезводняване, както и до някои усложнения, особено в по-горещите дни. Особено внимателно трябва да бъдат родителите на малки деца. Според Световната здравна организация диарията, която е предотвратима, годишно отнема живота на стотици хиляди деца под 5-годишна възраст и е сред водещите причини за смъртност в тази възрастова група, наред с пневмонията и маларията. При възрастните с хронични заболявания също са необходими допълнителни грижи.
Какви може да са причините за диария през лятото
Най-честата причина е инфекция с вируси (ротавируси, ентеровируси и др.) или с бактерии и паразити. Проблемите може да се проявят у дома, но обикновено заразяването става по време на ваканция, при промяна на средата и хранителния режим.
Така например диарията на пътешественика може да се започне както веднага след инфектиране, така и дни след завръщането от почивката. Неприятните оплаквания се появяват:
- след консумация на недобре измити плодове и зеленчуци, сурово месо, продукти, които са неправилно съхранявани в жегите (царевица на плажа, риба и т.н.);
- след случайно поглъщане на замърсена вода при къпане в море, река, басейн. Все пак именно през лятото посещаваме най-често такива места;
- след силен стрес и безпокойство.
Острата диария се характеризира с внезапно начало и често изхождане
Изпражненията са воднисти, обикновено придружени от други симптоми като коремна болка, спазми, слабост, понякога повръщане и висока температура. Оплакванията може да продължат от 24 до 48 часа, като има опасност от дехидратация и загуба на електролити.
Ако това стане
- При тази ситуация приемът на достатъчно количество течности придобива първостепенно значение. Освен чиста вода, добре е да се консумират различни видове бульони и супи, чрез които се набавят натрий, фосфор, калций, а също така плодови сокове (например от банан) и зеленчуци, доставящи на тялото калий. По този начин се възстановят и поддържат нормалните нива на електролити в организма.
- Опитайте се да сведете консумацията на фибри до минимум, за да дадете почивка на червата. В диетата е добре да бъдат включени варени картофи, варени моркови, ориз, препечен хляб. Ограничете приема на мазнини, тъй като те не се усвояват лесно. Забравете за лютото.
- Приемайте пробиотик, за да запазите доброто чревно здраве.
Вземете продукт, който да спре самата диария. Например такъв, който съдържа лоперамидов хидрохлорид. Той:
- втърдява изпражненията и намалява честотата на дефекациите;
- е предназначен за лечение на внезапно възникнала (остра) диария при възрастни и деца над 12 години.
Ако след 2 дни не се чувствате по-добре или състоянието Ви се влоши, трябва да потърсите лекарска помощ.
Как да си помогнете - съвети за здрав стомах в горещините
Някои насоки, които трябва да следвате:
- Спазвайте добра лична хигиена – мийте често ръцете си с топла вода и сапун, ползвайте мокри кърпички с дезинфектант или антибактериални гелове.
- Когато сте на почивка или просто сте решили да вечеряте навън - внимавайте какво слагате в чинията си. Избягвайте сурови или неварени храни като нарязани салати с дресинг, колбаси, лютеница и др., особено такива, които се продават в крайпътни сергии. Горещата температура ги превръща в среда за размножаване на бактерии и микроби. Най-добре е да разчитате на прясно приготвена храна в проверени заведения за хранене.
- Уверете се, че пиете чиста вода (най-добре бутилирана).
- Избягвайте съмнителни водни басейни.
- Вкъщи измийте старателно всички плодове и зеленчуци, особено листните и карфиола. Те не само съдържат ларви и червеи, но и събират мръсотия от улиците.
- Чесън, черен пипер, джинджифил, куркума, кориандър подобряват имунитета. Затова ги използвайте щедро във вашите рецепти през лятото.
- Листата от мента са полезни в борбата с лошото храносмилане. Запарете пакетче чай в гореща вода и го изпийте след хранене.
- Намалете кафето.
Тези съвети са ефективни, ако се комбинират с правилни хранителни навици. Не забравяйте, че лесно може да избегнете диарията с малко предпазливост.
Бъдете здрави! Наслаждавайте се на лятото!
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.