Диета за мрачните дни
Как да компенсираме недостига на слънчева светлина
Дните вече са къси, слънцето все по-рядко наднича, небето е покрито с облаци. А температурите никак не правят по-оптимистична картинката навън. Затова и не е чудно, че депресията много обича този сезон.
Какво трябва да направим, когато не достига слънчева светлина?
Специалистите са категорични – да приемаме витамин D. И не само него. Слънчевата светлина влияе върху много процеси в организма. Тя е необходима за изработването на серотонин – хормона на щастието, който през нощна се превръща в мелатонин, хормона на съня. Без него отдихът ни ще бъде неефективен и на другия ден ще сме като разбити. Слънчевата светлина засилва и имунитета. И най-вече участва в синтеза на витамин D, без който здравословните проблеми със сигурност ще ни нападнат.
Затова в мрачния сезон е необходимо да обърнем особено внимание на храненето.
Витамин D
За да компенсираме недостига му, е достатъчно да престоим на слънце 15-20 минути на ден. Но през късната есен и зимата това често е невъзможно. Затова трябва да си го набавим чрез храната, защото витамин D помага на организма да се усвои калцият, влияе положително върху сърдечносъдовата дейност, регулира съсирването на кръвта и както вече споменахме, участва в синтеза на някои много важни хормони.
Дневната норма за възрастни е 600 МЕ.
Най-голямо количество витамин D в 100 г съдържат следните продукти:
- Херинга
- Сьомга
- Скумрия
- Черен дроб
- Сметана
- Масло
- Яйчен жълтък
- Месо
- Царевично олио
Триптофан
За необходимостта от хормона серотонин писахме по-горе, а той се изработва от аминокиселината триптофан, която се съдържа в белтъчините на всички живи организми. Триптофанът е незаменим за човека и трябва да постъпва в организма в достатъчно количество чрез белтъчната храна, защото не може да се синтезира самостоятелно. Но за да започне този процес, са му необходими помощници: витамини от групата В, витамин D, микроелементи като магнезий и желязо и т.н. Както и слънчева светлина.
Къде се съдържа триптофан:
- Сирена
- Сливи
- Яйца
- Броколи
- Боб – главното му богатство е магнезият, който отпуска мускулите и съответно успокоява.
- Горски плодове
- Морски продукти
Мелатонин
Той е директно свързан със серотонина, а оттам и с мелатонина. През мрачния сезон хормонът е в по-малки количества, затова и настроението ни не е на висота. Според специалистите, ако искаме да сме бодри и в тонус, трябва да спим повече. Мелатонин обаче можем да си набавим и чрез някои хранителни продукти, но там хормонът е в много малки количества, затова по-добре е да си осигурим здрав сън.
Къде можем да открием мелатонин:
- Царевица
- Банани
- Домати
- Ориз
- Моркови
- Магданоз
- Смокини
- Ядки
Имунитет
Слънчевата светлина освен всичко останало укрепва имунитета и естествената съпротива на организма срещу вирусите и бактериите.
Но когато дните са къси и мрачни, помагат някои продукти:
- Джинджифил
- Сурови бадеми
- Чесън
- Морски дарове
- Ряпа, особено черна
- Ябълки
- Лимони
- Шипки
- Червени и оранжеви зеленчуци