Диетата на майката кърмачка – много важна при бебешки колики
Коликите при бебетата се появяват между 3-та и 6-та седмица след раждането. Има много възможни обяснения за тях, но причината така и не е изяснена. Както бебетата на кърма, така и тези, захранвани с бебешки млека, страдат от болезнените симптоми.
Има редица билкови продукти, съставени само от естествени екстракти, които облекчават значително болезнените колики при бебетата и така помагат за по-лесното преминаване на този труден за цялото семейство период.
Изследвания също така показват, че промяната в хранителния режим на майката кърмачка може да предотврати или да смекчи бебешките колики. Ето някои общи правила, обобщени от медицински изследователи в Университета на Мичиган, САЩ, които е препоръчително да спазва майката кърмачка за здравословен хранителен режим:
* Хранете се редовно поне по 3 пъти на ден плюс допълнителни малки закуски между храненията. Опитайте се да не пропускате хранения.
* Ограничете колкото е възможно храните и напитките, съдържащи кофеин. Сред тях са шоколад, кафе, чай и безалкохолни напитки.
* Пийте всеки ден много вода. Ако усещате жажда, значи не пиете достатъчно вода.
* Ако сте на изкуствени подсладители, посъветвайте се с диетолог какво е безопасното дневно количество, което може да приемате.
* Опитайте се да сваляте плавно качените килограми покрай бременността и избягвайте рязко ограничаване на калориите, които приемате.
* Някои бебета стават неспокойни, когато майката консумира храни, предизвикващи газове – броколи, зеле, боб и др. Ако забележите такива признаци при вашето дете, може би е добре да замените тези зеленчуци с други и да наблегнете на чистите протеини.
* Добре е да се ограничи до минимум консумацията на пикантни храни и алкохол, докато жената кърма
* Може да пиете чай от копър, който според специалистите увеличава количеството на кърмата. Ползите от тази билка са многобройни. Копърът успокоява болезнените бебешки колики, така че може да го давате и на детето под формата на чай или като част от билков препарат за бебета.
Ползите от кърменето за здравето на бебето са доказани многократно и си заслужава майката да изтърпи временните ограничения по отношение на хранителния си режим, смятат специалистите. Най-важното е кърмачката да спазва диета, която включва много вода и адекватно количество плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, постни меса, доставящи чисти протеини, както и млечни продукти с ниска масленост.
Друга важна препоръка, която дават педиатрите, е кърмачката да избягва храни, които могат да предизвикат алергична реакция при бебето. Най-често такива храни са кравето мляко, яйцата, пшеницата и фъстъците. Ако забележите алергична реакция или увеличение на коликите при детето, добре е да намалите или да се откажете изобщо за известно време от тези храни.
Резултатите от изследване, публикувано в американското списание Pediatrics, показват, че изключването на определени високоалергични храни по време на кърменето може да намали плача и нервността при бебетата в първите 6 седмици след раждането.
Изследването включило 90 майки кърмачки, чиито бебета били с изявени признаци на болезнени колики. Наблюдавани били само бебета на кърма на възраст под 6 седмици, които имали колики. Изследването продължило 10 дни, като през това време половината от майките избягвали консумацията на яйца, краве мляко, фъстъци, пшеница, соя и риба. Другата половина от кърмачките продължила да консумира тези храни.
В първите 2 дни всички майки записвали колко често бебето им плаче или е нервно. От третия ден двете групи започнали своята едноседмична диета. В осмия и деветия ден майките отново записвали колко често бебето им плаче и е нервно.
В края на изследването 74% от бебетата от групата на кърма с ниски алергени имали с 25% по-малко пристъпи на нервност и болезнени колики.
„Тези резултати показват, че приемът на алергени с храната на майката е важен фактор за проявата и развитието на бебешките колики“, пишат в заключение изследователите, цитирани от изданието WebMD. Екипът обаче предупреждава кърмачките да не правят драстични промени в диетата си по свое усмотрение, без да се консултират с опитен диетолог.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.