Доброкачествени заболявания на гърдата – видове, симптоми, рискови фактори и лечение
Интервю с д-р Катерина Маринова – д.м., специалист по Обща и Гръдна хирургия, член на екипа на МЦ ЛОРА
Д-р Катерина Маринова извършва прегледи с цел диагностика и съвременно лечение на доброкачествени и злокачествени заболявания в областта на гърдата, щитовидната жлеза и белия дроб. Завършила е курсове и специализации в областта на минимално-инвазивната торакоскопска белодробна хирургия, хирургия на гърда и на щитовидна жлеза в Берлин, Страсбург, Любляна, Лондон, Кеймбридж, Атина, Инсбрук и Неапол. Тя е Сертифициран тренер на симулационно обучение по торакоскопска минимално-инвазивана хирургия /Щупник-симулатор/.
Д-р Маринова, пациентките имат много информация за рака на гърдата, но като че ли по-малко е говорено и писано за доброкачествените заболявания на женската гърда. Колко и какви видове са те?
Така е, а те са много по-често срещани от злокачествените, като на практика почти всяка втора жена е засегната от тях в определен период от живота си. Най-често срещаните са възпалителните: /мастит, свързан с кърменето/, дисхормоналните /кисти и мастопатия/ и доброкачествените тумори тип фиброаденом.
Какви са симптомите на тези заболявания?
Двата най-чести симптома, които карат пациентките да потърсят лекар са болката в гърдата или напипването на бучка.
Какви са причините за възникването на тези доброкачествени заболявания?
Най-честата причина е, че те са хормонално обусловени и се влияят от месечния цикъл или от менструалните нарушения.
Има ли предразполагащи фактори, които водят до появата им?
Всички състояния, които водят до хормонален дисбаланс като приема на хормонални препарати, липсата на бременност и кърмене, затлъстяването, както и вредните навици като прекомерна употреба на стимулиращи напитки съдържащи кофеин, алкохолна консумация, тютюнопушене, могат да бъдат определени като предразполагащи фактори.
Каква е превенцията? Можем ли да се предпазим?
Доста банално е, но здравословният начин на живот, спортуването и правилното хранене с чиста храна винаги помагат. За жените с голяма профилактична стойност са и бременността, качественото кърмене с нормална продължителност, както и редовната сексуална активност - не на последно място.
Как се поставя диагноза?
Диагнозата се поставя чрез клиничен преглед и образно изследване, назначено от лекаря според типа гърди и възрастта на жената, тъй като гърдите се променят с годините не само визуално, но и като характеристика.
Какво е лечението?
Повечето доброкачествени заболявания не налагат никакво последващо лечение, а само редовно проследяване и адекватно разясняване на състоянието от мамолога. Болката и усложнените с възпаление кисти могат да се третират медикаментозно или по хирургичен път при спазване на добрата медицинска практика и индивидуалния подход към всеки пациент.
При възникване на какъвто и да е подобен проблем, може да потърсите нашите специалисти на телефоните на регистратура на МЦ ЛОРА или да си запишете час за преглед и консултация online чрез superdoc.bg.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.