Доц. Донка Стефанова: Ранната диагностика е ефикасният път за борба с туберкулозата
Доц. Донка Стефанова ръководи Клиниката по туберкулоза в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести „Св. София“ и е свързана с развитието на българската фтизиатрия повече от 45 години. До днес се придържа към желязното правилото на своите учители – в медицината е задължително постоянното трупане на нови знания, самоусъвършенстването. Когато преди 74 години е открит стрептомицинът, надеждите за окончателното сбогуване на човечеството с „жълтата гостенка“ са големи. Но днес туберкулозата още си остава сред най-тежките социалнозначими болести, а в лечението изникват нови, засега ненапълно решими проблеми.
- Доц. Стефанова, докъде стигна медицината в познанието за туберкулозата и борбата с нея?
- Да кажа първо – туберкулозата е позната от древността, „гостувала“ е и на египетските фараони. Това е много сериозно заболяване. И още през XVIII век излиза от мелодрамите в литературата и музикалните произведения и се превръща в истинска напаст за човечеството. У нас регистрацията на заболяването започва след 1950 г. и то е много разпространено. До 1990 г. заболеваемостта е намалена 10 пъти и с 25 на 100 хиляда ние сме в по-благоприятно положение от страни като Германия, Чехия, Унгария, Италия. В момента ние сме по средата – има висока заболеваемост в Източна Европа и Евразия и ниска заболеваемост в Западна Европа. Заболеваемостта в България намалява от 1998 година насам, но твърде често идват пациенти в краен стадий на заболяването, когато трудно може да се помогне. Защото тези хора не са потърсили изобщо лекарска помощ.
За нас напредъкът в борбата с болестта през последните години се дължи на безвъзмездната подкрепа на Глобалния фонд. Защото говорим за една опасност, зараза, която не познава граници. В момента усилията ни са насочени към това постигнатото да стане устойчиво, за да може в бъдеще, когато вече няма да има средства от фонда, всичко да се поеме от МЗ.
Но когато казваме, че намалява заболеваемостта, същевременно трябва да акцентираме на нещо извънредно обезпокоително – както в целия свят, така и у нас. Защото се развиват устойчиви на лечение форми като резистентната туберкулоза и свръхрезистентната туберкулоза. Това е голямото предизвикателство в XXI век, защото тези форми имат много ниска преживяемост, по-ниска, отколкото при онкологичните заболявания. За лечението на тези форми ние получаваме сега лекарства от комитета „Зелена светлина“ към Глобалния фонд и мога да кажа, че лечението у нас на резистентните форми съответства на световната практика.
И всеки момент, пак благодарение на Глобалния фонд, ще получим специална апаратура и реактиви за бързо диагностициране на резистентността. Тя ще бъде разположена на четири места, ще може да обхване цялата страна. Диагностицирането ще става в рамките на часове и така случаите ще се откриват навреме. Всеки ще има достъп напълно безплатно. Това е извънредно важно, защото инфекциозният индекс на тези заболявания е особено висок.
- Причинителите на резистентните форми са по-устойчиви?
- Ще влезем в лош сценарий, ако смятаме, че техните причинители са вирулентни колкото останалите туберкулозни бактерии. Много по-вирулентни са. Тези дни у нас беше един експерт на СЗО, който каза - хомо сапиенс в световен мащаб е поставен пред най-страшното изпитание – това е резистентността към антибиотиците.
- Има ли ефикасни начини за предпазване?
- Ранната диагностика и ранното лечение - това е най-ефикасната предпазна мярка, защото се спира разпространението на туберкулозната инфекция. А както споменах, индексът на заразяване е много висок. Имаме болни от всички обществени слоеве. Никой не е пощаден. Обаче повечето от болните са от рискови групи – наркомани, алкохолици, маргинализирани индивиди от малцинствени етнически групи, знаете при какви условия живеят някои от тях. Проблемът е, че тези хора не се подчиняват на задължителните мерки – лечение, изолация… Такова поведение застрашава цялото общество и това се осъзнава на всички нива. Затова се полагат усилия всички да бъдат обхванати в диагностиката, лечението е напълно безплатно, без значение на осигурителния статус. Едно от най-трудните неща в нашата работа е да убедим болните да се придържат към лечението. А то е продължително, минимум 6 месеца, болните се откъсват от работата си, от семействата си.
- Какви са рисковете, ако се прекъсне лечението?
- Полагаме големи усилия да предотвратим това, защото е основният момент, създаващ благоприятните условия за развитие на вторична резистентност. Знае се, че микроорганизмите са безкрайно изменчиви, те винаги намират начин да избегнат опасността, да се нагодят към лекарствата и да не могат да бъдат унищожени. И започваме лечението за резистентност, но то вече продължава с години, лекарствата са по-скъпи, по-слаби. Този продължителен прием на медикаменти е свързан и с много нежелани реакции, предизвикани от тях.
- Може ли заразяването да не доведе до разболяване?
- Индивидите се различават много един от друг и главно по съпротивителните си сили. Не е достатъчно само да е налична инфекция, за да се разболеем. Тук процесът е много по-бавен. Човек може да се зарази, без да боледува. Големите усилия на програмата са да открие именно тези хора – с латентна, скрита инфекция, но незаболели, за да ги профилактираме. От заразените 5-10% заболяват в първите една-две години. Останалите може да не заболеят до края на живота си или да се разболеят в късна възраст, когато заради други проблеми със здравето и поради самото стареене намаляват съпротивителните сили на организма. Трябва да помним, че имунитетът играе основна роля, затова напомням, че драстичните диети за отслабване могат да бъдат много опасни.
- Как на практика откривате скритата инфекция?
Трябва да помним, че имунитетът играе основна роля, затова напомням, че драстичните диети за отслабване могат да бъдат много опасни
- Правят се кампании четири пъти годишно, по време на които всеки, който се съмнява, че е заразен или болен, и иска да бъде консултиран безплатно, трябва само да отиде в съответната регионална пневмофтизиатрична структура. Първо се прави анкета и след това се правят имунологични изследвания. Това е достатъчно за откриването на латентната туберкулозна инфекция, а тя по данни на СЗО е налице при 2 млрд. 700 млн. души на планетата. Дори мантуто, вече на сто години, не е загубило своята диагностична стойност. Разбира се, сега има нови, съвременни, кръвни имунологични методи – T-SPOT.TB тест е много чувствително имунологично изследване за латентна туберкулозна инфекция. Използваме го и винаги преди да се прилагат новите биологични лекарства, които са голямо постижение на съвременната фармацевтична промишленост. Що се отнася до активното заболяване, то не може да се докаже само с имунологичните методи. И най-съвременните имунологични методи не могат да заменят микробиологичното изследване.
- Какви признаци са съмнителни за туберкулоза?
- Първо трябва да кажем, че туберкулозата е заболяване на целия организъм – от кожата до мозъка на костите. Обаче най-често боледуват белите дробове. Тревожна е кашлица, която продължава повече от два месеца и която не е свързана с някакво друго заболяване или с пушене. Отделените храчки се изследват микробиологично. Но тъй като говорим за общо заболяване на организма, има и общи оплаквания – голяма отпадналост, задух, отслабване, нощно изпотяване, поддържане на ниска (субфебрилна) температура, болки в гърдите, кръвохрачене. Формите на извънбелодробната туберкулоза също са свързани с белите дробове. Може да има туберкулозни форми на менингит, перитонит, перикардит, туберкулоза на бъбреците и т.н. Има нещо в патогенезата на туберкулозата – в началото, входната врата за инфекцията обикновено са белите дробове, после тя отива до лимфните възли, в кръвното русло, оттам се разнася, съществува един дискретен туберкулозен сепсис. Причинителите си намират любими места в организма, установяват се там и така много по-късно може да се развие някоя от туберкулозните форми.