Емоционалното прегаряне е често срещано при акушерките
За последните 20 г. акушерките намаляха наполовина - от 7000 сега те са около 3500. Това става ясно от публикации в профила на Алианс на българските акушерки в CredoWeb. Въпреки недостига на кадри заплатите не са големи – в София са 600-700 лв., а в провинцията – 300-400 лв. Според Емилия Казълова, председател на алианса и акушерка с 37-годишен стаж, ниското възнаграждение принуждава 90% от колегите й да работят на две места. Жертват почивката си, защото парите не стигали. Заплащането на нощното дежурство било смешно ниско – 90 ст. на час. Има и друго: в момента 15-20% от акушерките у нас са работещи пенсионерки. Още 20% са в предпенсионна възраст. В близко бъдеще 40% от акушерките ще се оттеглят, а на тяхно място ще дойдат много по-малко.
По повод професионалния си празник – 5 май, от алианса поискаха създаването на отделен медицински стандарт за тяхната дейност. В момента стандартът по акушерство и гинекология е общ, а това е една от причините за недостатъчно качественото обслужване на пациентите. Според Емилия Казълова е недопустимо да се правят реформи в сферата на майчинството и детското здраве без участието на акушерките. Тя подчерта, че сегашната нормативна база не дава възможност те да работят самостоятелно, без лекарски надзор.
Най-важната задача на акушерката е да помогне на майката – да я научи как да кърми, как да повива бебето, как да се грижи за него. Тази грижа, за която от алианса непрекъснато говорят, всъщност липсва в България. Практиката сега е родилката и бебето да лежат три дни под грижите на акушерката, а на финала без никаква подготовка връчват детето на майката и я изпращат вкъщи. Изключително важно е майката и бебето да са заедно, изтъква Казълова. Много жени не са подготвени напълно да останат сами с бебето. Но ако тя иска бебето да е при нея, трябва да има тази възможност. Но други майки се чувстват несигурни и некомфортно с тази грижа от първия момент – това е времето и мястото, в което акушерката трябва да помогне, да покаже и да научи майката.
Опитната акушерка признава, че за своя дълъг стаж не е чувала за друг подобен случай като този с пребитото новородено в болница „СофияМед“. Споделя обаче, че емоционалното прегаряне е често срещан професионален проблем при акушерките. „Всички работим в стресова среда с много адреналин. Медицинските служители са най-застрашени от прегаряне, защото не работим с машини, а с човешки животи“, изтъква тя. Акушерките се грижат за здрави хора, но в уязвима ситуация. Огромна е отговорността за грижите към новородените. За повечето медицински работници е трудно сами да усетят момента на прегарянето. Затова според нея е редно да имат поне веднъж в годината среща с психолог. Иначе може да има нови случаи като този, потресъл обществеността.
За повече информация потърсете профила на Алианса на българските акушерки и на Емилия Казълова в credoweb.bg