Гладуването разболява черния дроб
Д-р Юлия Бежанова, гастроентеролог, Медицински институт на МВР
Черният дроб е една огромна лаборатория в човешкия организъм и заболяванията на този орган се характеризират с изключително разнообразие на факторите, които ги причиняват. В същото време процесите, протичащи в черния дроб, са много сложни. Ако говорим за най-често срещаните му заболявания, това е на първо място чернодробното омастяване или чернодробна стеатоза. В своя ход тя може да еволюира, т.е. да се усложни в стеатозен хепатит и дори в чернодробна цироза.
Чернодробното омастяване може да се появи при развитие на захарен диабет, при нарушени нива на холестерола и триглицеридите. Става въпрос за натрупване на мазнините и в кръвта, и в органите, и в черния дроб, и в съдовете. Това е един огромен риск за артериална хипертония, също и за сърдечносъдови болести. Чернодробното омастяване не е обвързано с повишеното телесно тегло, както мнозина мислят, а с нарушаване на метаболизма на тези мазнини и тяхното натрупване в определени органи, в случая визираме черния дроб. Видимо слаб човек може да има чернодробно омастяване. Освен това при редовна и значителна консумация на алкохол отпадните му продукти повишават нивото на тези мастни фракции и те също се натрупват в черния дроб. Това е тяхното любимо място.
Най-интересното е, че при гладуване се наблюдава т.нар. гладна чернодробна стеатоза или чернодробно омастяване на базата на гладуване. Обяснява се с активизиране на механизмите на разграждане на отделните продукти, за да може организмът да компенсира липсата на хранителни вещества. Имаме доста често млади пациентки, които в желанието си да поддържат добра, слаба фигура гладуват и така се стига до този неблагоприятен резултат. Интересно е, че чернодробното омастяване почти няма симптоми, протича дискретно. Обикновено го хващаме случайно, при ехографски преглед.
От друга страна, понякога при кръвни изследвания по повод на други заболявания се установяват завишени стойности на мастните фракции, холестерол, триглицериди и повишаване на чернодробните ензими. Чернодробните ензими показват степента и вида на нарушение на чернодробните клетки вследствие на мастното натрупване. Когато има такива завишавания, говорим вече за класическа форма на чернодробно омастяване. Тоест черният дроб страда, задъхва се от натрупването на мазнини. В тези случаи препоръчваме хигиенно-диетичен режим за намаляване на мазните храни, въглехидратите, ограничаване до минимум на алкохола, да се набляга повече на плодовете, на зеленчуците и пресните сокове.
Това е първата част от лечението на това страдание. Втората част е приемът на медикаменти. И третият елемент от лечението е хепатопротективно, или предпазващо черния дроб лечение. Има голям арсенал от такива медикаменти, които пазят черния дроб. Познавам качествата на „Хепасейв“, той е сравнително нов медикамент в нашата практика, но е с доказани много добри резултати. Благодарение на своите активни съставки, използвани още в древната аюрведична медицина, препаратът има и антиоксидантен ефект, като противодейства на натрупването на свободни радикали, а оттам и забавя стареенето на клетката. „Хепасейв“ освен това стимулира синтеза на белтъка в чернодробните клетки, като ги предпазва от инвазията на каквито и да било увреждащи агенти. Препаратът подобрява извеждането на жлъчния сок от черния дроб, с което се улеснява и подпомага храносмилането.