Глаукомата уврежда неусетно
Очната клиника на Александровската болница организира безплатни профилактични прегледи, които продължават до 15 август. Необходимо е предварително записване на телефон 02/9230 583. От пациентите не се изискват направления, но е добре да носят медицински документи, свързани с установени очни заболявания, рецепти за очни медикаменти и за носени очила. Клиниката се намира на 4 етаж в сградата на Втора хирургия, бул. „Пенчо Славейков”.
С доц. Ботьо Ангелов, завеждащ І очно отделение в Офталмологичната клиника на УМБАЛ „Александровска”, София, разговаря Камен Здравков
- Доц. Ангелов, в какво е специализирано вашето отделение?
- Основно извършваме диагностика, проследяване и лечение – консервативно, лазерно и хирургично, при глаукома и катаракта. Разполагаме с всички съвременни апарати, както и с висококвалифицирани лекари и медицински персонал.
- За кого е препоръчително да отиде на профилактичен очен преглед?
- На първо място за пациенти с установени очни заболявания, особено глаукома, които през последните 6 месеца не са проследявали състоянието си. Също така за хора, които имат някакви оплаквания, свързани с очите и с намаляване на зрението. Но дори и принципно здрави хора е добре да си направят профилактичен преглед, особено ако в рода си имат история за глаукома и катаракта.
- Защо поставяте акцента върху глаукомата?
- Защото това заболяване, ако не се открие навреме и не се лекува адекватно, води до загуба на зрението. Също така трябва да ви кажа, че около 50 на сто от пациентите в световен мащаб, на които е поставена диагнозата глаукома, всъщност нямат това заболяване. Както и обратното – половината от болните от глаукома не подозират, че са засегнати от сериозно заболяване, и не предприемат никакви мерки за изследване и лечение.
- Как си обяснявате тези фрапантни факти?
- Наистина са фрапантни, защото става въпрос за милиони хора в целия свят! Хората, които са се интересували, знаят, че глаукомата се свързва с повишено вътреочно налягане. Но нормалните стойности на това налягане са в много широки граници - от 10 до 21 милиметра живачен стълб. Понякога диагнозата глаукома се поставя или отхвърля само по критерия измерена стойност на вътреочното налягане. А всъщност тази диагноза трябва да се постави или отхвърли по много критерии, след редица задълбочени изследвания. Не е достатъчно да се измери еднократно, а дори и неколкократно очното налягане! Освен това част от пациентите развиват увреждане от глаукома дори при минимално увеличение на очното налягане. Всичко е много индивидуално. Подобно нещо се среща и при някои болни от хипертония – кръвното им не е много повишено, но таргетните органи – мозък, сърце, бъбреци, се увреждат.
- Има ли някакви ранни признаци глаукомата?
- Коварното е, че често протича скрито, без особени оплаквания. Понякога пациенти с катаракта (очно перде) смятат, че зрението им е намалено само от това заболяване, чакат „пердето им да узрее”, а се оказва, че едновременно имат и глаукома или някакво друго заболяване. Затова са важни редовните прегледи при специалист. Някои по-редки форми на глаукомата протичат с болки в очите, особено при остра глаукомна криза, но това не е обичайният случай.
- Споменахте за катарактата, трябва ли наистина да се чака пердето „да узрее”?
- Отдавна науката напредна и проблемът се решава в ранните стадии. Няма нужда от чакане да се загуби напълно зрението, за да се пристъпи към операция. Замяната на увредената леща позволява да се огледа и очното дъно, където може да има проблеми, които да не са били диагностицирани заради катарактата.