Здраве

21 Септември 2010

2341

Животът днес

Големите ползи от малките промени

Когато се заговори за здравословен живот, много хора изтръпват от мисълта за изнурителни тренировки, тежки диети, отказ от малките всекидневни радости, с които са свикнали от години. А всъщност изобщо не е така. Малки промени в начина на живот, но отстоявани във времето, могат да допринесат за по-добро здраве, енергичност и самочувствие.

Психическият комфорт е не по-малко важен от физическия и затова не бива малки „провали” в набелязаните цели да ни фрустрират и демотивират. Дори и да сте пропуснали някой от здравословните ритуали за няколко дни, няма проблем да ги възстановите отново, когато сте готови за това.

Кои са малките и лесноосъществими стъпки за промяна, които носят значителна полза?

1. Лека гимнастика сутрин – разтягане, няколко коремни преси, клякания, дихателни упражнения пред отворен прозорец. Всичко това отнема около 10 мин, но сами ще се учудите, че след няколко дни болките в гърба ще намалеят, гъвкавостта на тялото ще се подобри. След време сами ще поискате да добавите вдигане на гирички или други упражнения.

2. Движение през деня – изкачване на стълби вместо използване на асансьор. Първоначално един-два етажа, а постепенно и повече. Ходене пеша една спирка. Стягане и разпускане на коремните и тазовите мускули, докато седите на бюрото в офиса. За това не се изисква специално облекло, оборудване, отделяне на много време.

3. Изяждане на 1 ябълка, 1 морков, 1 сурова чушка и на други плодове и зеленчуци според сезона всеки ден. Ако замените с тях бисквитата, вафлата и бонбоните, ползите ще са очевидни – доставяне на витамини, по-редовен стомах, постепенно намаляване на теглото. Просто се изисква сутрин да сложите няколко плода и зеленчука в чантата си, желателно е да са измити и готови за консумация. Т.нар. „скрито” хранене, което даже не забелязваме, има значителен принос към излишните килограми. Опитайте се да не слагате инстинктивно в устата си всичко, което ви предложат или попадне пред погледа ви.

4. Заменете маргарина и маслото (много често то е фалшиво и също съдържа маргарин) със зехтин. Печената филийка, полята с тънка струйка студено пресован зехтин, е не само много вкусна, но и изключително полезна. Особено ако е от пълнозърнест хляб.

5. Пийте вода! Оказва се, че малко хора изпиват препоръчваните 1,5–2 литра на ден. Водата е най-доброто козметично средство – достатъчното й количество прочиства организма, поддържа здравето на отделителната система, прави кожата по-еластична. Газираните напитки, соковете от кутия и разтворимите супи не заменят нуждата от вода.

6. Опитайте да намалите солта. Понякога използването на солницата е просто безусловен рефлекс дори преди да сме опитали ястието. Това води до понижена чувствителност на вкусовите клетки по повърхността на езика и до още по-голяма необходимост от сол, за да я усетим. Не забравяйте, че излишъкът на сол (специално на натрия) е сред основните причини за високо кръвно налягане, което дълго време протича без никакви оплаквания и през това време уврежда тялото. В началото опитайте с диетичната сол, в която част от натрия е заменена с калий.

7. Ключът към здравословната употреба на алкохол и кафе е в количеството. Никой не иска съвсем да ги изоставите. Две кафета на ден няма да ви навредят и по-скоро ще ви стимулират. Но повече от 3 вече са със спорен ефект. Чаша вино всеки ден е нормално, дори препоръчително от доста медици. Половин литър бира – също. Но всекидневното пиене на повече от 50 мл концентрат или еквивалента му в нискоалкохолни напитки ще създаде проблеми в близкото или по-далечното бъдеще.

8. За съжаление за цигарите важи максимата „и една е много”. Т.е. който не ги е започнал – хич и да не опитва. А за подвластните на тютюна намаляването на бройката има значение. Особено ако успеете да ги сведете до 5–6 на ден. Другото е игра на руска рулетка... (ЖЗ)

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 136