Голямата полза от малката гимнастика
Отдавна е известно, че здравословното хранене върви ръка за ръка с физическото натоварване и спорта. Тук идва любимата ни фраза: „Не ми стига времето”.
Истината обаче е, че това е само оправдание, защото и някои наглед леки упражнения могат да доведат до прекрасни резултати. Важно е да имате желание.
Търсейки отговора на въпроса как лесно и бързо да се справим с натрупания стрес, умората и излишните килограми, екипът на вестник „Живот и Здраве” се срещна с фитнес инструктора Ивайло Огнянов.
От разговора ни стана ясно, че гимнастиката (независимо дали се прави в спортната зала или вкъщи) заздравява тъканите, тялото става по-здраво, стегнато и плътно, а кръвообращението се подобрява.
Много важно е комплексът от упражненията, които сме избрали, да се изпълнява редовно. Няма смисъл, ако само веднъж седмично ходим във фитнес центъра и тренираме до прималяване. Това е по-скоро вредно. Ето защо редовните занимания, дори и у дома, са много по-препоръчителни и полезни за нашето здраве.
Най-голям ефект оказва бавната гимнастика. Всички движения трябва да бъдат повтаряни често и много точно, за да бъдат запомнени от тялото ви. То само определя ритъма на упражненията. Ако твърде много се задъхвате, а сърцето ви бие силно, намалете темпото. Избягвайте и дългите почивки между упражненията.
Правете упражненията всеки ден по петнадесет минути най-малко. Подходящо за домашната тренировка е времето след ставане от сън или пък вечерта, но не веднага след обилно хранене. Изчакайте поне половин час. Освен това всяко движение струва на тялото ви не само енергия, но и вода. Затова винаги след гимнастика пийте много течности.
Ето и някои примерни упражнения, които ще помогнат за добрия ви тонус.
Загряване – Направете го задължително с леко подскачане и разтягане. Най-добре е да потанцувате, но може и само да се разтегнете, като съвсем бавно докоснете пръстите на краката си няколко пъти, без да свивате колената си. След това направете няколко кръгови движения с ръцете около рамото.
За корема – Легнете по гръб, краката са леко разтворени, ходилата са стъпили на пода. Сложете ръцете зад главата си, но внимавайте: докоснете само тила, а не се избутвайте с помощта на ръцете. Брадичката не бива да пада надолу и да докосва гърдите! Сега леко повдигнете раменете от пода.
За краката – Краката са успоредни и много леко разтворени, ръцете са изпънати водоравно напред. Приклекнете, но никога до долу, а само докато бедрата и подбедрениците образуват прав ъгъл. Дръжте гърба изправен! Дишайте правилно (това важи за всички упражнения): при отпускане се вдишва, при напрягане се издишва. Ако ви е по-лесно, издишвайте шумно, но не на тласъци, а с ритмично дишане.
За задните части – В позиция страничен лег се подпирате с дясната ръка, а лявата поставяте пред корема, с дланта на пода. Десният крак лежи изпънат на пода. Бавно свийте в коляното левия крак и го опънете обратно. Преди да смените страната, задръжте за няколко секунди свития крак в това положение.
За разтягане – Изходно положение: опора на ръце и лакти. Изпънете краката от глезените до пръстите на краката, така че да опрат плътно на пода. Много бавно протегнете цялото си тяло, а главата ви сякаш се отделя от гръбначния стълб. Стегнете задните части и бавно ги свийте към петите.
Е, това е нашата малка тренировка. Повтаряйте упражненията прецизно и колкото пъти можете. Носете удобно облекло! Никакви тесни и впити бодита, костюми или клинове от изкуствени материи. Ободряващо ще ви подействат една голяма чаша вода или една сочна ябълка, след като направите упражненията.