Грипът измести Covid-19, три от 4 случая са на тип А
Случаите на грип у нас се увеличават. Пикът се очаква към края на януари или началото на февруари, сподели проф. Тодор Кантарджиев. В съседна Румъния има сериозно увеличение на болните от грип. Ситуацията е подобна в цяла Европа, като най-засегнати са децата под 15 г. и възрастните над 60 г. Д-р Жан-Люк Леймари, ОПЛ от Франция, сподели пред Euronews, че отдавна не е виждал толкова голяма епидемия.
Данни от Националния център по заразни и паразитни болести у нас в края на декември 2024 г. сочат, че грипът измества Covid-19. Едва 2% от изследваните проби са положителни за SARS-CоV-2, докато тези за грип са 11,1%. Повечето са от тип А: 25,4% - A(H1N1)pdm09; 47,8% - A(H3N2). 26,8% са от тип B-Victoria.
Грипният вирус е умерено заразен
Средно един болен ще зарази по-малко от двама неимунизирани човека. Основните причини за широкото разпространение на щамовете са:
- болни с грип, които не винаги търсят медицинска помощ;
- ваксината не пази на 100%;
- късно или рядко използване на антивирусни лечения.
прочетете още:
Зимна формула при грип - билки, аминокиселини и антивирусна защита
Ето какво припомнят от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC)
Грипът се разпространява предимно чрез капчици и контакт, когато хората кашлят или кихат, и индиректно чрез респираторни секрети върху ръце, тъкани и т.н. Ако човек не покрива устата и носа си при кашляне или кихане, хората до 1м около него могат бъда заразени. Има някои доказателства, че аерозолите при издишване спомагат за предаването на грипа.
Средно инкубационният период на сезонния грип е 2 дни, но варира от 1 до 4 дни.
В повечето случаи вирусът се открива в проби от носа и гърлото между един ден преди появата на симптомите и 5-7 дни след това. Нивото на отделяне на вируса преди началото на симптомите е по-ниско, отколкото след появата на симптомите. Отделянето на вируси продължава малко по-дълго при малки деца, възрастни хора и хора с отслабена имунна система в сравнение със здрави възрастни.
прочетете още:
Грипът всяка година - как и защо?
Лечението – симптоматично и с антивирусни средства
Лечението в повечето случаи на сезонен грип е насочено към намаляване на температурата и облекчаване на симптомите. Задължително е болният да остане вкъщи и да почива.
Антивирусните средства играят важна роля, като е много важно приложението да започне още при първите симптоми, най-късно до 48 часа. Информирайте се за начина, по който се приемат – римантадин хидрохлорид например, който действа срещу грип тип А, се взема по схема. Не се комбинира с парацетамол, защото това може да отслаби ефективността му.
При главоболие или вирусни инфекции с болки в ставите се препоръчва по-скоро ибупрофен, който има не само антипиретично (понижава температурата) и болкоуспокояващо, но и противовъзпалително действие.
Антивирусните средства намаляват риска от ушни инфекции при деца, респираторни усложнения, изискващи антибиотици, и хоспитализация при възрастни. Обсервационно проучване на A(H1N1)pdm09 установи подобрена преживяемост при тежко болните, когато антивирусното лечение е осигурено в рамките на пет дни след появата на симптомите (Louie, 2012).
Профилактика с противогрипни антивирусни средства се прилага, ако се очаква, че човек може да влезе в контакт с болни - например пребивава в здравно заведение, работи в детски градини или социални домове.
Личните предпазни мерки намаляват риска от заразяване с грип
Пандемията научи повечето хора на повишено внимание към личните мерки за хигиена и предпазване от вируси. Този подход работи чудесно и срещу грип.
- Редовно измивайте и изсушавайте правилно ръцете. Ръцете трябва да се измиват обилно със сапун и вода в продължение на поне 40-60 секунди и да се подсушават, особено след кашляне или кихане.
- Дезинфектантите за ръце на базата на алкохол намаляват количеството на грипния вирус върху замърсените ръце.Покривайте устата и носа при кашляне или кихане, използвайте кърпички и ги изхвърляйте правилно. Етикетът при кашлица включва завъртане на главата и покриване на устата при кашляне и кашляне/кихане в ръкава или лакътя, а не в ръката.
- Тези, които се чувстват зле, имат температура или имат други симптоми на грип, трябва да се самоизолират възможно най-скоро. Хората с грипоподобни симптоми трябва да останат вкъщи най-малко 24 часа, след като температурата им е изчезнала и кашлицата им е започнала да отслабва.
- Избягвайте близък контакт с болни хора (напр. стойте на поне 1 м от хора със симптоми на грип). Избягвайте места с много хора.Избягвайте да докосвате очите, носа или устата. Вирусите могат да се разпространят, когато човек докосне нещо, което е заразено с вируса, и след това докосне очите, носа или устата си.
- ECDC препоръчва носенето на маска в затворени обществени пространства, като магазини, супермаркети, транспортни възли и при използване на обществен транспорт. Маската за лице трябва да се използва правилно, за да се постигне желания ефект. Неправилната употреба може да увеличи, вместо да намали разпространението на респираторни инфекции. Ако маските за лице се носят и изхвърлят правилно, те ще помогнат за предотвратяване на излагането и ще намалят риска от инфекция, но трябва да се използват заедно с други превантивни мерки, като избягване на близък контакт и поддържане на добра хигиена на ръцете.
CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.