Здраве

20 Януари 2014

1968

Животът днес

Грипът води до временен срив на имунната система

С д-р Андрей Галев, началник на Научноприложния център по военна епидемиология и хигиена към ВМА, разговаря Георги Георгиев

- Д-р Галев, навлизаме в сезона на грипа. Много хора обаче казват „грип” на всяка настинка. Каква е разликата?

- През последните години хората в България се образоваха по темата за грипа. Той е една от трите инфекциозните болести, които предизвикват срив в имунната система. Другите две са дребна шарка и СПИН. Грипът е най-разпространената инфекциозна болест и понякога изходът от него е летален. Първите симптоми са остро и силно изразено главоболие, след 2-3 дни се появява и хрема. Настинката протича много по-леко, а процесите са обърнати.

При по-леките случаи грипът приковава пациента към леглото между 5 и 7 дни, а при по-тежките – до 10 дни. Много често заболяването е причина да се развият различни усложнения - пневмонии, отити, менингити. Дори и след като пациентът е оздравял, са възможни неприятни последствия, като синдром на Гилен-Баре (автоимунно възпалително заболяване на периферната нервна система – бел. ред.) например. Грипът води до временен срив на имунната система, който прави човека уязвим от всякакви други вируси и бактериални заболявания.

- Как най-добре можем да се предпазим?

- Най-добре е да се имунизираме. Поради изменчивостта на грипните щамове всяка година ваксината е различна. При създаването й се следват препоръките на СЗО, като се предвиждат трите щама, които ще циркулират през предстоящия грипен сезон. Досега прогнозите винаги са точни. В Северното полукълбо епидемията обикновено идва с няколко месеца закъснение, след като преди това е преминала през Южното полукълбо. В нашата част на света грипът навлиза през Англия и Холандия, където въздушният поток е по-интензивен. В България по традиция епидемията започва от средата на януари.

- Кои ще бъдат трите щама през тази година?

- През тази година актуални ще бъдат „Калифорния”, „Виктория” и „Масачузетс”. Познатите у нас грипни щамове от тип А „Калифорния” (свински грип) и „Виктория” са генетично променени, което означава, че дори да сме имали заболяването през миналата година, не е гаранция, че пак няма да пипнем грипа. От прогнозите обаче става ясно, че ни дебне и още един нов щам, непознат досега – „Масачузетс”, който е от типа В.

- Кои хора попадат в рисковите групи?

- От грип боледуват всички, без значение от пол и възраст. Много хора вярват, че грипът няма да ги лови, ако имунната система е в много добро състояние. Това обаче невинаги работи. В практиката има изобилие от примери, че дори хората, които се хранят правилно и поддържат добра форма, също боледуват. Много зависи какъв е начинът на контакт при разпространението на вируса. Известно е, че заболяването се предава по въздушно-капков път.

При по-възрастните имунната защита по правило е по-слаба, затова е повече от желателно хората над 65-годишна възраст да бъдат имунизирани. Противогрипната ваксина е препоръчителна и за бъдещите майки. По време на бременността настъпват промени в имунната система, които излагат жената на сериозен риск. Според статистиката смъртността от грип при тях е единадесет пъти по-висока, отколкото при другите хора. Децата с вродени малформации също трябва да бъдат ваксинирани, за да се избегнат тежки усложнения. Сред застрашените попадат и трансплантираните. Разбира се, имунизацията е добра за всички хора, но за рисковите групи е особено важна.

- Ако все пак човек се разболее от грип?

- Могат да бъдат използвани специфични противогрипни препарати, но те трябва да бъдат  приети още при първите признаци или най-късно в първите часове след появата на заболяването.

- Колко месеца преди епидемията е добре да се постави ваксината?

- Подходящ е периодът между септември и ноември. Но дори и сега си струва. Питали са ме дали имунизация може да се прави по време на епидемия. Може, но за създаването на антитела от ваксината са необходими 2-3 седмици. През това време човек трябва да се предпазва с противогрипни препарати. 

- Колко хора у нас се имунизират срещу грип?

- Според статистиката те са около 3%, което ни поставя на едно от последните места в Европа. В Холандия например имунизационният обхват е около 80%. Причините са най-различни, но може би основната е липсата на информация сред хората. 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 84