Здраве

14 Септември 2012

1945

Животът днес

Хранене, движение и сън са решаващи за развитието на децата



С доц. Маруся Лилова, началник на Клиниката по педиатрия в „Токуда болница София”, разговаря Петър Галев

- Доц. Лилова, повече ли боледуват децата от първите класове, когато тръгнат на училище?
- Зависи дали преди това са посещавали детско заведение. След като въведоха предучилищните групи, повечето деца вече са минали периода на често съприкосновение с инфекциозни причинители. Повече боледуват децата, които до момента са отглеждани у дома, без много контакти със свои връстници. Но да не забравяме, че есента и зимата по принцип са сезоните с увеличаване на дихателните инфекции и това се отразява на малките.

- Каква е ролята на стреса, който част от първолаците изпитват в първите учебни седмици?
- Тръгването на училище е някакъв вид стрес за доста от децата, но част от тях са адаптирани от детските градини и занималните. Въпреки това по-чувствителните изпитват известни затруднения със социализацията в новата училищна среда, което може да рефлектира в нарушения на съня, главоболие, коремни болки или отказ сутрин да тръгнат към училището, плач и т.н. Но това обикновено се преодолява много бързо. Важна е подкрепата от страна семейството, както и да се проведе разговор с педагозите, за да се намери правилният подход към всяко дете. Добре е стресът да се овладява с психологически похвати.

- Необходимо ли е да се взимат някакви допълнителни мерки за укрепване на здравето преди началото на учебната година?
- Закаляването на детския организъм е добре да става през цялата година чрез рационално хранене, правилно разпределение на активностите, престой на открито, адекватно облекло. Ако детето се храни здравословно и се движи според изискванията за съответната възраст, няма нужда да приема например витамини под формата на таблетки. Това е нужно за някои деца с хронични проблеми, когато лекарят преценява какво да предпише.

- Проблемът е, че децата обикновено харесват сухи, концентрирани храни и продукти за бързо хранене, а не готвено и салати...
- Тук е много важна ролята на родителите. Особено в ранната възрастова група децата развиват навици, каквито се практикуват в семейството. Ако от малки техният вкус се развие в правилната посока, след това сами ще искат плодове и зеленчуци. Разбира се, не трябва да ги лишаваме напълно от примамливите сандвичи, придружени с играчки от витрините, но нека да не е всеки ден.

- Лично вие наблюдавате ли във вашата практика увеличаване броя на децата със затлъстяване?
- За съжаление да и това е много голям проблем. По различни оценки около 30% от българските деца са с наднормено тегло и направо със затлъстяване. А това въобще не е козметичен дефект. Прекалените килограми водят след себе си редица заболявания, които навремето бяха характерни само за възрастните. Днес имаме много деца с предиабет, инсулинова резистентност, метаболитен синдром. Това са бъдещи млади хора с диабет, хипертония и ранна исхемична болест. Затова трябва да обръщаме сериозно внимание на храненето и движението!

- Колко време детето от ранните класове е нормално да прекара пред компютъра?
- Не повече от 1 час на ден. Иначе детето неусетно се обездвижва, преуморява зрението си и се превъзбужда, особено ако играе на компютърните игри преди лягане. Едно дете на 7 години трябва да има 10 часа спокоен сън. Това му гарантира нормално физическо и психическо развитие.

- Напоследък някои семейства отказват задължителните ваксини, като смятат, че това е особен вид „еко” отглеждане на детето. Какво ще им кажете?
- Това е много голяма грешка, която се мултиплицира. Затова не е далече моментът, в който ще станем свидетели на неблагоприятните последици от пропуснатите имунизации. Не искам да си помисля например какво ни чака, ако се завърне полиомиелитът. Не бива родителите, а и цялото общество да допуснат деца да страдат от 100% предотвратими заболявания. Компромиси с имунизациите трябва да се правят само по строги и установени от лекар причини. По отношение на ваксините от задължителния календар има натрупан огромен световен опит и доказателства, че те гарантират предпазване от изключително тежки, дори смъртоносни болести. Не знам как някои поемат риска да не защитят децата си.

- Има обаче и родители, които като своеобразна презастраховка настояват, ако детето се изкашля два пъти и му потече носа, веднага да започне антибиотик.
- Това също е груба грешка, защото педиатрите и общопрактикуващите лекари отлично познават критериите за изписване на антибиотици. Трябва всички да са наясно, че това не са лекарства срещу кашлица и температура, а препарати, които действат срещу конкретни бактериални причинители. В началото на една вирусна инфекция антибиотиците нямат място. Ако вече заболяването еволюира и се насложи бактериална инфекция, лекарят със сигурност ще предпише и антибиотик.

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 20