Храносмилателните проблеми не се диагностицират с един преглед
С д-р Гергина Стоянова, гастроентеролог в V МБАЛ, София, разговаря Галина Спасова
- Д-р Стоянова, какво не знаем или подценяваме за процеса на храносмилането?
- Най-важното във всекидневието ни, през което сме ангажирани с N броя дейности, е да не забравяме, че с изгрева на слънцето до неговия залез нашето тяло има потребност да се храни. Т.е. –цикълът на хранене не трябва да идва след глада, а трябва да е движещата сила. Това означава да не стигаме до момента, в който сме гладни. Моите пациенти са преди всичко хора с проблеми с цикъла на червата, с цикъла на изхождането – най-често те се наблюдават при хората на умствения труд.
И тези проблеми възникват заради това, че като се приберем вечер, се нахранваме добре и си лягаме да спим - с кръв, слязла в червата, в корема, за да свърши своята работа. Защото като едни много лоши работодатели заспиваме, давайки задача на червата да работят. Това не носи здраве. Носи само нови проблеми – включително и на подсъзнанието, на психиката, на емоциите. Сънят става труден, дисбалансиран и обикновено това обръща живота ни с главата надолу.
- Неинформираност ли е причината или просто лоши навици?
- На гърба на моите рецепти, където предписвам диетата, на първо място фигурира сутрешната закуска. Тя се пренебрегва или от бързане, или поради измамното чувство на ситост от късното вечерно хранене и храносмилането през нощта. Така сутрин човек няма желание да се храни – най-често се пие кафе на гладно за събуждане или в най-добрия случай – чаша вода. За съжаление това се наблюдава масово. То се и възпитава по някакъв начин. Има едно залитане към недомашна храна.
В страните с добри традиции в храненето (в Англия например) закуската е нещо задължително и има определен, установен ритъм на храненето - пак подчертавам, през деня. Храносмилането започва от дъвченето, бавното хранене, избягването на горещи и студени храни и течности. Храненето трябва да е спокойно, без напрегнати разговори. Тук искам да спомена натоварването на черния дроб с алкохол и други, все по-умножаващи се и екзотични вредности. Болестите на червата са в много голям спектър. Най-важното е, че болестите на стомаха и на червата вървят като едно цяло. Хроничният вирусен хепатит може да предизвика стомашно възпаление, а язвата може да рефлектира с раздразнено дебело черво и други нарушения.
- Какво още пише на гърба на вашите рецепти?
- Втората точка е – вечерята да е поне два часа преди сън. Или ако ще вечеряте късно, не лягайте с книгата или пред телевизора. Задължително преди сън намерете начин да се раздвижите – разходка или някакво друго разтоварващо действие. Защото движението осигурява и движението на червата. А трябва да кажа, че особено средната им част, т.нар. тънки черва са още бели петна за съвременната медицина. Има една тънка нишка, която се нарича мозъчно-чревна връзка, мозъчно-чревни хормони. Връзка между червата, които по някакъв начин също мислят, и мозъка. Тази връзка тепърва подлежи на много сериозно изучаване.
Ние трудно променяме начина си на мислене, с начина на хранене е много просто, но трудноизпълнимо във всекидневието. Предложен и мотивиран от специалист, веднъж възприет, организмът ще си иска сам правилния ритъм на хранене. Стомашно-чревният тракт е много „послушен“ – научи ли се веднъж, после няма отпускане. Навиците трябва задължително да се създадат в семейството и е особено важно да се запази традиционното домашно хранене. Мързеливото хранене с т.нар. джънк фуд е нещо като мода и за съжаление много разпространено.
- Какви са сигналите, които не трябва да пропускаме?
- Какъвто и проблем да има – подуване на корема, киселини, парене, затруднено изхождане, кървене при изхождане, – задължително трябва да се отиде при специалист. През годините съм установила, че една трета от пациентите много късно стигат до нас, което е признак на ниско ниво на здравна култура. И то не само на пациентите, а и на лекарите. Защото не е въпросът да се открие заболяването, а в какъв етап. Здравната система трябва да успее да преодолее дистанцията между лекар и пациент. Добре трябва да се помни, че диагноза за нещо банално дори – хроничен гастрит, колит, раздразнено дебело черво - не може да бъде поставена от един преглед. Необходими са доста изследвания.
При лечението (при категорична диагноза!) може да потърсим помощта и на други лечебни традиции. Аюрведичният „Комфортекс“ е такъв препарат - съдържа например масла от черен пипер. Аюрведичното съчетание има своето значение, защото философията му е изградена върху балансираност на всички органи. Примерно може да е учудващо наличието на рициново масло в капсулата на „Комфортекс“, но то е в минимално количество и служи да подпомогне моториката на червото.
Благодарение на това съчетание се овладява подуването на корема, подпомага се целият етап на смилането на храната. Въобще добрата комбинация на етерични масла е много благоприятна, защото ентероцитите (чревните клетки) обичат маслото. Масленият разтвор е винаги по-добре приет от водния.