Здраве

5 Август 2014

5701

Животът днес

Хроничният запек води до сериозни проблеми

Кога говорим за хроничен запек и може ли той освен неприятните усещания да причини и по-тежки проблеми? При какви симптоми не бива да отлагаме посещението при лекар? Доколко режимът на живот играе роля за упорития запек и какви са препоръките на специалистите? На въпросите ни отговаря д-р Радин Цонев, началник на отделение „Гастроентерология” в Токуда Болница София:

Запекът може да бъде както безобиден, така и доста сериозен синдром. Защото един внезапно настъпил запек винаги кара гастроентеролозите да подозират някакво злокачествено заболяване. Усещането за недоизпразване на червото също е един патологичен феномен и тогава наистина трябва пациентът да вземе мерки, чисто профилактично да се изследва дебелото черво. Препоръчваме след 50-60-годишна възраст това да се прави профилактично дори пациентите да нямат патологични примеси в изпражненията. Когато обаче се забележат такива примеси като кръв и слуз, тогава възраст няма. Незабавно трябва да се направи колоноскопия, тя е основният сканиращ метод, за да се установи наличието или отсъствието на рак, както и на полип. Защото дори и най-доброкачественият полип за седем години достига до малигнената си фаза. 

Когато става въпрос за хроничен запек, който трае 10-20 години и не е свързан с патологични примеси от слуз и кръв, тогава на практика говорим по-скоро за функционални промени - нещо, което се свързва със синдрома на раздразненото дебело черво. На практика той протича със или без запек. 

Самият запек е свързан с много фактори. Сред основните е храната. Естествено е хората, които употребяват повече сухоежбина и се хранят нередовно, да страдат от запек. Тези, които приемат малко течности - също. Другите фактори са свързани с някои предходни оперативни намеси, които са довели до оформянето на сраствания вътре в корема. Някои от срастванията при жените са свързани с предходни възпалителни заболявания на яйчниците, така че това само по себе си е фактор, който предразполага към развитие на запек след време. Друг фактор, който не трябва да се подценява, е обездвижването, много широко наблюдавано в урбанизираното общество. Хормоналните фактори също влияят за поява на запек. 

За хроничен запек говорим, когато е минала поне една година с едно изхождане на три или повече дни. Естествено запек може да възникне чисто психологически. Синдромът на мръсната тоалетна чиния - децата, отивайки на училище, се стискат по цял ден, защото хигиената е на такова ниво, че няма как да седнат спокойно на тоалетната чиния. По чисто психологически механизъм те започват да се въздържат и в пубертета вече е станало хронично. 

Доколко е опасен запекът? Според нас, гастроентеролозите, най-добре е изхожданията да са по-кашести. Твърдите изпражнения чисто физически водят до нараняване на стената на дебелото черво. Хроничното нараняване с течение на годините вече довежда до промени в лигавицата. И на първо време ще се появи полипчето, след което и ракът на дебелото черво. Така че, колкото по-къс е този период на контакта с чревната стена, толкова е по-благоприятно. Това е и идеята всъщност на лечението – изпражненията да преминат много бързо през дебелото черво, да не се задържат в него. 

При оплакване от запек първо препоръчваме на пациента заедно с добрия хранителен режим повече движение, правенето на коремни преси и други специални упражнения. Другото е включването на медикаменти, които да подпомогнат малко целия този механизъм, за да се подобри  качеството на живот и да може регулярно, ако не всеки ден, то през ден да има нормално изхождане. „Комфортекс” е един от медикаментите, които по принцип повлияват много добре изчистването на газовете, същевременно усилват перисталтиката на дебелото черво. Защото при пациенти с лека форма на запек обикновено перисталтиката е забавена и червото стои като гирлянд, изпражненията се задържат вътре и тръгва ферментацията. С нея започва образуването на газове, подуването на корема. Затова ролята на препарати като „Комфортекс” е да може да се стимулира перисталтиката, да може като една „мексиканска вълна” едни участъци да се свиват и така дефекацията да стане по-редовна.

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 111