Яйцето е еталон за пълноценна храна
Бременните да избягват газираното, съветва диетологът проф. Байкова
С храната приемаме протеини, които изграждат имунните ни тела и са структурни елементи на клетката, казва от профила си в credoweb.bg проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диететика. Девет аминокиселини (градивни елементи на протеините) се определят като есенциални или незаменими, тъй като организмът на човека не може сам да ги синтезира и ги внася с храната отвън. Незаменими са и някои мастни киселини, влизащи в състава на растителните мазнини (ненаситени мастни киселини), както и витамините, минералите. Биологичната стойност на храните се определя от наличието именно на есенциални (жизненоважни) хранителни вещества.
С най-висока биологична стойност са белтъчните храни от животински произход и в частност – протеините на млякото и яйцето, които са приемани за еталони за биологична стойност. Известно е, че в състава на яйцето са включени почти всички жизненоважни хранителни елементи (не само белтъчни компоненти, а и мазнини, витамини, минерали). С много висока биологична стойност са месото и рибата, които съдържат в най-голяма степен вещества, участващи в обновяването на клетките в човешкия организъм, в растежа и развитието, в имунната защита, посочва проф. Байкова.
За 10 г. броят на родените с малформации деца се е удвоил! Това се дължи донякъде и на консумацията на технологично обработени храни – вкусни и атрактивни, но с ниска биологична стойност. За плода е необходимо да се полагат особени грижи още в периода на вътреутробното развитие. Бъдещата майка трябва да се храни разнообразно и балансирано, да избягва изкуствени технологични добавки в храната, която избира. Да се чете информацията върху етикета! Да се избягват силно ограничаващите диети. Противопоказано е майката да пуши, да пие алкохол и оцветени газирани напитки.
Хубаво е сутрин да изпие чаша прясно изцеден сок, към 10 и 16 часа да изяде някакъв суров сезонен плод и да се движи активно. Добре е обедното меню пет дни през седмицата да включва натурална белтъчна порция със зеленчукова гарнитура – три пъти месо, два пъти – риба и морски деликатеси. Два дни (понеделник и петък) да са постни – на база бобови и пълнозърнести храни. Вечерята включва храни, които през деня жената не е имала възможност да приеме. Например голяма порция зеленчуци с добавка на млечен продукт – кисело мляко, парче сирене или извара е подходящо вечерно меню. Изварата е нискокалориен млечен продукт, чиито протеини са богати на съдържащи сяра аминокиселини, които помагат на черния дроб да се детоксикира и възстановява след натоварвания. Затова и заслужено изварата е придобила популярност като храна - лекарство за черния дроб.
Известно е, че закуската е много важна част от храненето на човека, защото зарежда с енергия организма. Добре е тя да включва пълнозърнести зърнени храни с добавка на млечен продукт и плодове/зеленчуци. От особено значение обаче е да си създадем ритъм на приемане на храната през деня, а не да ядем когато можем, колкото можем и каквото намерим. През лятото инстинктивното ни желание е да консумираме по-леки храни. Подходящи са киселомлечни продукти, сирена с по-ниска масленост и извара. Разбира се, може да бъде увеличен приемът на риба, да хапваме постни меса - най-лесно смилаемо е птичето. Ако не можем да се откажем от другите видове, например от червени меса, добре е те да са в малки количества и да са гарнирани обилно с местни слънчеви зеленчуци и плодове. Някои от нашенските специалитети, като таратор, шопска салата, миш-маш, боб чорба, градинарска супа, постни сармички, също са подходящи за по-лекото ни лятно меню.
Още от съветите на проф. Байкова четете в профила й на адрес: http://www.credoweb.bg/-profile4392.html