Има ли детето ми кариес
Една от главните причини за кариеса, който е изключително масово заболяване, е натрупването на кариесогенни бактерии в зъбната плака. Тези бактерии се хранят с въглехидрати (захари). Когато разграждат въглехидратите, бактериите отделят киселини. Киселините разграждат твърдите зъбни тъкани и се образуват кариеси.
Колкото повече бактерии се натрупат във вид на зъбна плака и колкото по-често ги подхранваме с междинни похапвания на бонбони, шоколадчета, сладкиши и други глезотийки, толкова повече броят на бактериите нараства, а с тях и количеството отделени киселини. Така разрушаването на зъбите още повече се ускорява.
При детето ни се появяват проблеми – кариеси.
Естествено първата стъпка е внимателно да променим съдържанието на междинните хранения на детето. Втората е да подобрим ефективността при механичното отстраняване на плаката чрез още по-продължително миене с четка и паста за зъби. Препоръчително е и да се увеличи броят на миенето на ден или да се опита с конци, с промиване на устата със специални води за дезинфекция и др.
За съжаление натрупаната плака е прозрачна и не се вижда добре, при това е лепкава и трудно се отстранява. Необходимо е поне двукратно миене на зъбите, и то не по-малко от 3 минути всяко. И пак почистването на плаката не е гарантирано, защото предварително не сме видели плаката и механичното усилие на четката най-често не е насочено в зоните, където тя е натрупана – в междузъбните пространства, по вдлъбнатините (фисурите) на зъбите или в други труднодостъпни за четката места.
А сега нека си представим какво би станало, ако кариосогенните бактерии светеха с някаква собствена светлина – например червена. Тогава, когато погледнем в устата на детето, ще видим къде има натрупани светещи бактерии, ще коригираме начина му на миене или ще му помогнем с конци, клечка за зъби, вода за уста или по друг начин, за да се отстрани опасното натрупване. Ако не се справим и останат светещи бактерии, ще се обърнем за помощ към зъболекаря си.
Остана само един проблем – как да накараме бактериите да светят
За наше успокоение от тази година започна производството и на пазара вече се появиха първите ултравиолетови фенерчета, специално направени за осветяване на устата. Апаратите са известни като „Детектор на зъбна плака”, съобщи инж. Димитър Рошкев. При осветяване на вътрешността на устата бактериите започват да светят (да флуоресцират) с бледорозова до червена светлина, а здравите зъби флуоресцират с бледозелена светлина.
На нас като родители остава задължението да проверим къде светят бактерии (къде детето ни натрупва плака), да помогнем тя да бъде отстранена и така значително да намалим риска от кариеси.
А защо след това да не проверим и нашата уста!