Здраве

29 Септември 2014

1531

Животът днес

Изоставаме от Европа в контрола над диабета

Лечението на диабета в Европа бележи напредък, показва общоевропейско изследване за профилактиката и лечението на това заболяване, представено по време на 50-ия Конгрес на Европейската асоциация за изследване на диабета (EASD) във Виена. От 2006 г. съчетанието на по-здравословен начин на живот, по-добро и по-широко обучение на пациентите, по-добре обучени лекари и подобрен достъп до лечение и уреди е намалило смъртността от диабет на Стария континент с 10 000 души годишно, плюс още по-сериозно намаляване на смъртността от свързани с диабета сърдечносъдови заболявания. Но предвид факта, че във времето все повече хора ще бъдат диагностицирани с диабет, лечението на това заболяване трябва да стане още по-ефективно. Това е основното послание на Европейския индекс на диабета - Euro Diabetes Index 2014 (EDI), публикуван от базирана в Швеция изследователска организация.

За съжаление България е на последно място сред 30 европейски държави, обяснява д-р Беатрис Кебола, ръководител на проект EDI. Всъщност страната ни е в дъното на почти всеки индекс за здравеопазване. С всяка изминала година става все по-очевидно, че българското здравеопазване трябва да се реформира, за да осигурява основни грижи за хората. Лечението на диабета се нуждае от пълна промяна, а сред 30-те сравнявани държави в нашата се отделят най-малко средства за диабетни грижи. България несъмнено е бедна страна според стандартите на ЕС, но все пак трябва да има място за приоритети, категорична е д-р Кебола. За започване на необходимата основна промяна тя посочва препоръките на EDI за България: Цялостна реформа на здравеопазването, акцентиране върху профилактиката и лечението по отношение на диабетните грижи, изграждане на национален диабетен регистър, осигуряване на по-широк универсален скрининг за гестационен диабет, в държавата на плодовете и зеленчуците да се подобри консумирането на здравословна храна.

Случаите на диабет нарастват

Епидемията от диабет засяга тежко европейските граждани, като хората с диагноза „диабет” са над 32 милиона, а много повече са недиагностицираните случаи. Разходите за лечение в Европа през 2013 г. се оценяват на 160 милиарда евро и се очаква да растат, но управлението на болестта в повечето държави е слабо. Диабетът си остава основна причина за бъбречна недостатъчност, слепота, ампутация на крайници и сърдечни заболявания.

Независимо от тежестта на заболяването повечето държави нямат установени най-добри практики за лечение. От 2008 г., когато се публикува първият Euro Diabetes Index, няма увеличение на броя на националните диабетни регистри. Все още повечето държави не могат да представят данни за процедури и резултати от лечението. В търсене на най-добрите практики за диабетни грижи в Европа трябва да се вземе пример от държавите начело на класацията като Швеция, Холандия и Дания. Но дори и при тях превенцията не е напълно успешна.

Euro Diabetes Index за 2014 г. посочва стълбовете за възможните общоевропейски най-добри практики в превенцията и грижата за диабета:
o Да се обърне внимание на недостатъчната двигателна активност и неправилно хранене, тъй като те водят до затлъстяване - основен рисков фактор за диабет тип 2.
o Национални диабетни регистри - към днешна дата такива има в не повече от 5 от 30-те сравнявани държави.
o Систематичен скрининг сред високорисковите групи, за да се откриват недиагностицираните случаи.
o Лекарствата и различни уреди за самоконтрол трябва да се въведат в достатъчна степен.
o Структурирано обучение за пациенти и техните роднини.

o Редовни (поне на всеки две години) прегледи за усложнения, свързани със зрението, крайниците и бъбреците.
o Лекарите, които лекуват диабет (включително общопрактикуващи лекари и медицински сестри), трябва да бъдат обучени да познават и възприемат нови технологии, да разширяват тяхното надлежно използване.

 

 

 

 


 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 116