Здраве

1 Ноември 2010

3528

Животът днес

Животинче „произвежда” най-скъпия сорт

Най-скъпият сорт в света е Kopi Luwak. Рядкото и с необикновен вкус кафе „се ражда” в Индонезия. Плантациите са разположени на островите Ява, Суматра и Сулавеси. Kopi означава кафе, а Luwak е малко зверче, познато у нас като цибетка. На него се дължи и появата на скъпия сорт.

Цибетката е азиатска дървесна котка. Някога местните хора активно са се борили с нея, защото са я смятали за вредител. Сега животинките са златна мина за Индонезия. Цибетката е изключителен любител на кафе, като винаги предпочита най-качествените и добре узрелите зърна. Стомахът на дървесната котка обаче не е в състояние да преработи всичките зърна и остатъците, обогатени с ензими, се изхвърлят по естествен път. Идва ред на работниците в плантациите, които събират продуктите от жизнената дейност на цибетките, измиват ги и ги пекат.

Смята се, че Kopi Luwak дължи появата си на мързела, който, както е известно, винаги е бил двигател на човешкия прогрес. Просто в един прекрасен ден хората осъзнали, че вместо да берат плодовете от кафееното дърво, по-лесно ще е да ги събират от земята.

Защо кафето, получено по толкова съмнителен начин, се цени толкова от познавачите и е най-скъпо в света? Какво се случва със зърната, преминали през подобна „обработка”? Отговори на тези въпроси дава канадският учен Масимо Марконе. Той провел изследване и открил, че храносмилателният процес на цибетката помага за разграждането на протеините, съдържащи се в кефеените зърна. А някои протеини изцяло се извличат от кафето, благодарение на което то не е толкова горчиво. При печенето ароматът и вкусът на сорта стават особено наситени.

Масимо Марконе отишъл и по-далеч в проучванията си. Той се запитал дали не може този сорт кафе да се получи и в други региони. За тази цел ученият посетил Етиопия, където също се срещат такива животинки. Оказало се, че стомахът на местните цибетки не разграждат толкова пълно белтъчините, затова тук не може да се получи Kopi Luwak.

Марконе открил, че процесът на обработка на кафеените зърна от ензимите в стомаха на котките е подобен на метода на ферментация на кафето, известен като „мокър процес”. И в двата случая се използват млечнокисели бактерии. Затова ученият предположил, че, променяйки леко ферментационния процес, ще получи по изкуствен начин редкия сорт.

Други специалисти обаче не са убедени в необходимостта от тази стъпка. Защото, ако Kopi Luwak бъде създаден по изкуствен път, той ще престане да бъде най-рядкото, елитно и скъпо кафе.

 

 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 142