Как да отглеждаме щастливи деца
Отпуснете се и се веселете заедно с децата си. Шегувайте се и играйте с тях. Учените подчертават, че в бъдеще това ще им помогне да мислят творчески, да създадат приятелства и да се справят със стреса.
Бъдете позитивни
Когато родителите изливат негативните си чувства върху децата си или се отнасят грубо с тях, те растат агресивни. Установено е, че агресивното поведение на 5-годишните е свързано с агресията и в по-късна възраст и дори с такова отношение към бъдещия партньор. Не допускайте порочния кръг - сърдит родител, сърдито дете, още по-сърдит родител. Така ще избегнете много проблеми в бъдеще.
Бъдете състрадателни не само към другите, но и към себе си
Не прекалявайте с чувството за вина пред децата си. Изследванията показват, че състраданието към собствената личност е много важно и помага на хората да посрещат предизвикателствата. Състраданието към себе си означава внимателност, способност за управление на мисли и емоции, човечност, съпричастност към страданието на другите, както и милост към себе си, признаване на собственото страдание и поемане на ангажимент за решаване на проблема. Родителите трябва да уважават себе си, когато се справят с трудности при отглеждането на децата си. По този начин те могат да им служат за пример.
Не спирайте децата, когато искат да напуснат дома ви
Учените съветват родителите да не пречат на децата си, когато настъпи часът да излетят от гнездото. Студентите, които имат прекалено грижовни и намесващи се в живота им родители, често са напрегнати, стеснителни и по-малко отворени към нови експерименти от техните връстници с либерални бащи и майки. Това не означава да изгоните детето си, когато навърши 18 години, но в никакъв случай не се обаждайте на преподавателите му, за да оспорвате оценките му.
Пазете брака си
Не пренебрегвайте партньора си след раждането на бебето. Научно изследване е установило връзка между нестабилния брак и лошия сън на малките деца. Ако едно 9-месечно бебе е свидетел на конфликти между неговите родители, то може да има проблеми със съня, когато стане на година и половина.
Грижете се за психическото си здраве
Ако се чувствате депресирани, потърсете помощ – заради себе си и заради детето си. Доказано е, че депресираните жени се справят трудно с майчинството и понякога дори не откликват на бебешкия плач. Техните реакции могат да стресират децата им още в предучилищна възраст. Според учените, дори когато се борят с психичните си проблеми, родителите могат да се приучат да се отнасят правилно към децата си.
Бъдете добри към синовете си
Установено е, че топлите и близки отношения с майката са важни за избягване на поведенчески проблеми при момчетата. Това се отнася повече за синовете, отколкото за дъщерите, посочват учените. Силната връзката на детето до 14-годишна възраст с майката се отразява добре и на неговите любовни отношения в по-късна възраст. Нашите родители са нашите модели, казват психолозите и добавят, че ако децата нямат близки отношения с родителите си, няма да могат да приложат положителните страни на тези отношения, когато пораснат.
Не драматизирайте непокорството на децата си
Родителите се нервират, когато техните тийнейджъри започнат да им отговарят, но учените посочват, че по този начин децата се подготвят да отстояват мнението си и да се аргументират и извън дома си. Това не означава, че децата трябва да се състезават с родителите си. Те трябва да свикват да се отбраняват сами, но те се нуждаят и от подкрепата на родителите си.
Не се стремете към съвършенство
Никой не е идеален и затова не се измъчвайте с нереалистични родителски амбиции. Доказано е, че родителите, които смятат, че обществото изисква от тях да бъдат перфектни, са по-стресирани и по-неуверени в родителските си качества. Постарайте се да свалите напрежението и да изпълнявате спокойно задълженията си.
Съобразявайте се с личността на детето си
Всеки си мисли, че знае как се отглеждат деца, но се оказва, че всяко дете изисква различен подход. Психолози са доказали, че децата, чиито родители се съобразяват с тяхната индивидуалност, са наполовина по-малко застрашени от тревожност и депресия, отколкото техните връстници с по-строги родители. Също така родителите могат по невнимание да наранят с прекалено обгрижване децата си, които имат способността да се приспособяват. Подкрепата на родителите трябва да е съобразена с индивидуалността на детето.