Как се избягват повтарящите се уроинфекции

При какви признаци мъжете би трябвало да не отлагат посещението при лекар уролог, кои са причините за най-разпространените уроинфекции, както и рисковете от подценяването им? Възможно ли е циститът да отмине от само себе си и какви са подходите за лечение на тази много често срещана инфекция? Въпросите отправихме към доц. Николай Колев, началник на Клиниката по урология в Университетската болница „Д-р Г. Странски“, Плевен.

Основните заболявания при мъжете, с които ние като уролози се срещаме във всекидневната си практика, това са заболяванията на простатната жлеза, а ракът на простатата е сред най-честите онкозаболявания. Що се отнася до възпалителните заболявания, циститите, те са значително по-често срещани при жените, отколкото при мъжете. Но след 50-годишна възраст и при тях случаите значително се увеличават. В млада възраст най-честата причина за цистита са полово предавани инфекции.

След 60 години причините за появата на цистит са свързани с увеличената простатна жлеза, задръжка на урина, непълно изпразване на пикочния мехур и от тази застояла течност по-често тръгва инфекция. В интерес на истината според моите наблюдения мъжете по-трудно стигат до уролог, по-късно търсят лечение в сравнение с жените. Освен че се притесняват, смятат, че ще им мине постепенно, обикновено неглижират симптомите и проблема. Рисковете от това са, че процесът хронифицира. Оплакванията периодично се повтарят през различен период от време и биват провокирани от различни фактори, които нормално при един здрав човек няма да доведат до активиране на страданието.

Друга възможност за развитие на заболяването е получаване на т.нар. стриктури на уретрата - стеснения на пикочния канал, при които урината трудно излиза, струята е слаба, вяла. Те са доста трудни за лечение. Причината е в самото възпаление на мъжкия пикочен канал, който е физиологично много дълъг. Възпалителният процес причинява срастване на тъканите и оттам стесняване на лумена на пикочния канал и затруднено уриниране. Другите признаци са парене, дразнене, смъдене и болка при уриниране, изтичане на секрет от уретрата, когато тя е възпалена.

Говорим за млади мъже, които нямат увеличена простата. При тези оплаквания е желателно, както и при жените, да бъде направено микробиологично изследване, за да се установи конкретният микробен причинител на инфекцията и да бъде назначено, ако е необходимо, най-подходящото антибиотично лечение. То трябва да продължи обикновено около пет-седем дни, след което може през следващите една-две седмици да се премине на фитопрепарат. Той може да се приема и заедно с антибиотика.

Каква е ролята на фитопрепаратите, заради която се използват широко в лечебната практика? Те повишават диурезата, количеството урина, което пациентът произвежда, и така стимулират механичното изхвърляне на вредните бактерии от тялото. Същевременно фитопрепаратите, сред които мога да посоча примерно „Урокомфорт“, намаляват способността на бактериите да се прикрепват, да се прихващат към стената на пикочния мехур и това улеснява елиминирането им. Хората не трябва да допускат грешка и да започват сами каквото и да е лечение - винаги трябва да бъдат консултирани от своя личен лекар или пък от уролог. Тъй като човек трудно може да прецени характера и тежестта на заболяването. Самолечението нерядко усложнява проблема и затруднява и удължава прилаганата терапия.
 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 103