Здраве

20 Януари 2014

2100

Животът днес

Как стомахът реагира на стрес

Д-р Димитринка Маджарова е един от първите лекари - фитотерапевти у нас, има многогодишен клиничен опит с билколечение в гастроентерологията. Тъй като зимната празнична еуфория, продължаваща вече месец, освен хубави емоции носи и стрес, въпросът ни към нея е – страда ли от него храносмилателната система  и кога говорим за „нервен стомах”.

Опитвам се да приуча моите пациенти още при първите симптоми на каквото и да е заболяване веднага да ме потърсят. Понятието заболяване на нервна почва - нервен стомах, сърдечна невроза - е повече с битова употреба, макар че нервната система е свързана с функциите на всички органи. И когато има стресова ситуация, някакво психично напрежение, то действа като пусков механизъм и се нарушава регулацията във функциите на даден орган. Оттук, действително, може да се каже, че по-голямата част от заболяванията са на „нервна почва”, както обикновено казват хората.

Стомашно-чревният тракт е една от първите жертви на нервното напрежение. Дори има язва, която се явява на стресова основа. По начало заболявания от типа на неврозите, като нервен стомах и сърдечна невроза са свързани с оплаквания, предизвикани от напрежение или стрес. Това е провокиращият момент. Когато става въпрос за стомашно-чревния тракт, може да се получи болка, гадене, повръщане, да се наруши процесът на дефекация, може да се стигне и до разстройство и това да бъде действително предизвикано от нервно напрежение. Но постепенно с натрупването на такива повтарящи се ситуации, се стига до по-сериозно нарушение на функцията. При нервния стомах на практика няма някакви сериозни анатомични промени. По-скоро е нарушена функцията и в даден момент се явяват симптомите - почти непосредствено след стрес. 

Как да се реагира в такива случаи. Тъкмо тук е мястото на природната медицина. Разликата между билковите препарати и билковите чайове е тази, че в препарата са концентрирани точно тези съставки, които са насочени към даден симптом. Примерно, да има спазмолитичен ефект, да действа газогонно, да промени дефекацията, да се подобри храносмилането. Но обикновено оплакванията са свързани с болка, гадене, повръщане, киселини и оригване, подуване на корема, куркане на червата и след това вече идват нарушенията в изхождането по голяма нужда. Обикновено започвам с фитотерапия и правя комбинация от билки, като съобразно симптомите и тяхната изява увеличавам дозата на дадена билка, която има повече болкоуспокояващ ефект и обратно - ако е по-изразено възпалението, в по-голяма доза включвам билката с противовъзпалително действие. Ако преобладава подуването на корема, куркането на червата, газовете, добавям билката, която има газогонно действие. Ако ефектът не е толкова изразен от чайовете, преминавам на препарат, защото той е концентриран, макар че се използва същата билка.

Сред най-употребяваните препарати бих поставила „Комфортекс”, защото, първо е от аюрведичната медицина, а тя е с много голям опит. Второ, използвани са етеричните масла на дадени билки, които са с много по-силно изразено действие, отколкото екстрактите от надземната част или листата и трето - съставките са така подбрани, че повлияват основните оплаквания при гастрити и колити. Обикновено съчетавам лечението и с препарати за нервната система. Те имат място не само при заболявания като нервен стомах и сърдечна невроза, но и при по-сериозни болести. Понеже има резон теренът да се успокои, за да се постигне по-добра регулация. 

Общото укрепване на имунната система е важен фактор и при терапията на нервния стомах, защото точно неврозите и психичните заболявания са свързани с изтощаване на организма като цяло - човек често пъти престава да се храни, не спи достатъчно, така че всички тези проблеми в края на краищата довеждат до нарушаване на имунната система. Има много добри препарати с комплексно действие на билкова основа, които са подходящи и се препоръчват именно за укрепване на имунитета. 

Сподели във Facebook
Етикети: Брой 84