Какво им става на днешните мъже
Няма съмнение, че жените в западните общества стават все по-напористи. Още от началното училище момичетата превъзхождат момчетата в образователния процес. Стотици типично мъжки професии се феминизираха. Все повече дами са по-успешни от съпрузите си. Поради увеличаването на броя на самотните майки ролята на бащата в семейството отслабва, а силният пол наблюдава пасивно случващото се. И вместо да направят усилие да заемат водеща или поне равностойна позиция, реагират с нещо подобно на седяща стачка. Младeжите прекарват два и половина пъти повече време във видеоигри от момичетата. Живеещите с родителите си млади мъже са двойно повече от момичетата. Рекорден брой мъже изпадат от работа. Резултатът е истински обрат в динамиката мъже - жени, която е съществувала през цялата човешка история.
Феминистките може би тържествуват, но дори жените изпитват разочарование от лишените от мощ и амбиции мъже. В книгата на Хана Розин “Как новото мнозинство от жени, които осигуряват хляба на семейството, се отразява на секса, любовта и семейството” се обръща внимание на проблемите, породени от ширещата се амбициозност на женския пол. Факт е, че жените се стремят повече от мъжете към по-високо образование. Все по-често те избягват сериозно обвързване, което би попречило на кариерата им. Авторката цитира думите на нейна студентка, че не желае някой мъж да й тежи като воденичен камък на шията.
В САЩ от 1970 г. до сега приносът на жените в семейния бюджет е нараснал с почти 50%. Изследване показва, че младите дами се стремят към високозаплатен труд, а младите мъже са много по-пасивни в домогването до по-високи позиции. Пропастта между амбициите на двата пола се увеличава все повече. В книгата си Хана Розин посочва, че според университетските преподаватели най-успешните студенти са жени. Причината не е в по-ниска интелигентност на мъжете, а в различния начин на фокусиране върху работния процес. Студентите се задоволяват с по-ниски оценки и докато играят компютърни игри в общежитието, колежките им четат в библиотеките.
Има много примери за отслабващите амбиции на младите мъже. Социолозите определят навлизането в зряла възраст на младите хора по 5 признака – завършване на средно образование, напускане на родителското гнездо, постигане на финансова независимост, създаване на семейство и на дете. През 1960 г. около две трети от американските мъже са постигали това до 30-годишна възраст, през 2000 година броят им е бил наполовина. Сега 6 от 10 младежи от 18- до 24-годишна възраст живеят с родителите си, които им дават пари и те нямат нищо против това. Надали причините са икономически, защото при младите момичета цифрите са наполовина.
Интересно е, че идеята за брака все още привлича младежите. При допитване в британските колежи над 80% от тях са заявили, че желаят брак, а 90% са се обявили против развода. От своя страна младите момичета казват, че биха се омъжили, но само ако се появи правилният партньор. Повечето от тях смятат, че не е задължително да бъдат издържани от съпруг и че могат да се грижат и сами за себе си. Социолозите посочват, че за две поколения са се сринали традиционните очаквания от брака и взаимоотношенията между партньорите. Те отбелязват, че повечето млади хора безразсъдно участват в един нездрав процес, който води до увеличаване на броя на мъжете неудачници и на разочарованите жени. (ЖД)