Здраве

10 Ноември 2024

500

credoweb bg

Д-р Тоня Станкова

Ракът на гърдата и ракът на яйчниците са сред най-честите и сериозни онкологични заболявания при жените. Според статистиката, тези заболявания се откриват при близо една пета от дамите, а смъртността достига почти 10%. Д-р Тоня Станкова, гинеколог от Медицински комплекс „Доверие“, обяснява в интервю пред Safe News как редовната профилактика и навременната диагностика могат да намалят риска и да осигурят по-добри шансове за успешно лечение.

Каква е връзката между рака на яйчниците и рака на гърдата?

Гените BRCA1 и BRCA2 играят основна роля в предразположеността към рак на яйчниците и рак на гърдата. Тези мутации значително увеличават риска от развитие на двете заболявания. При пациентки с доказан рак на гърдата се препоръчва редовно проследяване с ултразвукови изследвания, за да се следи състоянието на яйчниците и матката.

Симптоми и диагностика на рак на яйчниците

Ракът на яйчниците често протича безсимптомно, като първите признаци обикновено се проявяват в по-напредналите стадии. Симптомите включват болка и тежест в долната част на корема, подуване, промени в менструацията и дори кървене. Основният начин за ранно откриване на рака на яйчниците остава редовният профилактичен преглед и ултразвуковото изследване.

Превенция и запазване на репродуктивните възможности

При доброкачествени тумори и кисти се прилагат щадящи методи за запазване на репродуктивните способности на пациентките. Д-р Станкова посочва, че при млади жени с ранно диагностицирани злокачествени тумори може да се предприеме частично отстраняване на засегнатия яйчник, което дава шанс за бъдеща бременност. В по-напредналите стадии обаче обикновено се налага радикална хирургична интервенция, включваща отстраняване на двата яйчника и допълнителни органи.

Рискови фактори и профилактика

Въпреки че наследствеността е ключов фактор, в около 70% от случаите ракът на яйчниците се развива спорадично, без фамилна обремененост. 

Докато преди ракът на яйчниците е бил по-често срещан при жени в менопауза, в последните години се наблюдава тревожна тенденция за поява на заболяването и при все по-млади жени. Този феномен може да се свърже с редица фактори като начина на живот, стреса, замърсяването на околната среда и излагането на различни химични агенти. 

„Вече имаме пациентки на възраст около 26-27 години, което е тревожно и налага по-строга профилактика и наблюдение на здравословното състояние на младите жени,“ споделя гинеколожката. 

Редовните профилактични прегледи, включващи ултразвукови изследвания, все още остават най-добрата превантивна мярка. Специалистите от Медицински комплекс „Доверие“ препоръчват на всички жени да не пренебрегват своето здраве и да посещават гинекологични прегледи поне веднъж годишно. Навременната грижа за здравето може да спаси живот!

CredoWeb е социална платформа за здраве, която свързва лекари и пациенти. Предлага експертна информация за здравето, както и интерактивна комуникация.

Сподели във Facebook